Minister Cieszyński promuje badania profilaktyczne podczas Rodzinnego Pikniku Zdrowia

Minister Cieszyński promuje badania profilaktyczne podczas Rodzinnego Pikniku Zdrowia

Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji, wskazał na znaczenie badań profilaktycznych podczas swojej wizyty na Rodzinnym Pikniku Zdrowia nad zalewem milickim. Podkreślił, że aktywne korzystanie z dostępnych badań jest kluczowe, pomimo że nierzadko brakuje nam na to czasu podczas tygodnia. W Polsce tylko 20% osób decyduje się skorzystać z tych możliwości, co zdaniem ministra wskazuje na potrzebę zachęcania do ich realizacji.

Na pikniku nie zabrakło atrakcji kulturalnych. Wśród nich była możliwość odsłuchania koncertu lokalnej formacji muzycznej „Tacy nie inni” i obejrzenia dynamicznego występu zespołu tanecznego „Jaskier”. Rozrywkowy aspekt wydarzenia stanowił ważny element całodniowej imprezy.

Piknik oferował również atrakcje dla miłośników historii. Milicka Grupa Rekonstrukcyjna zorganizowała spektakl prezentujący operację chirurgiczną rodem z czasów wojny secesyjnej. Realistyczna inscenizacja sprawiła, że po jej zakończeniu widzowie podchodzili do „operowanego” żołnierza, aby upewnić się o jego stanie.

Ciekawostką jest fakt, że pokaz Milickiej Grupy Rekonstrukcyjnej odbył się w rocznicę bitwy pod Gettysburgiem. Warto dodać, że w tym historycznym starciu udział brali także Polacy walczący po obu stronach konfliktu.

Podczas Rodzinnego Pikniku Zdrowia przeprowadzane były również badania profilaktyczne organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Uczestnicy imprezy mieli okazję skorzystać m.in. z mammobusa, cytobusa, osteobusa czy dentobusa.