Plakaty bez zgody właściciela: straż miejska interweniuje

Plakaty bez zgody właściciela: straż miejska interweniuje

Od poranku wrocławscy strażnicy miejscy dokumentują na zdjęciach plakaty, które informują o dyżurze poselskim Agnieszki Soin, reprezentantki Prawa i Sprawiedliwości. Zdjęcia te mają posłużyć jako materiał dowodowy w procesie sądowym. Jak zaznacza Waldemar Forysiak, zastępca komendanta straży miejskiej, plakaty te są rozwieszone bezprawnie, gdyż posłanka nie uzyskała zgody od właściciela słupów, na których umieszczono afisze. Forysiak wymienia kilka lokalizacji takich plakatów, wskazując na ulice Powstańców Śląskich i Legnicką, a także plac Jana Pawła II.

Wgłośne umieszczanie afiszów czy ogłoszeń bez uprzedniej zgody właściciela jest wykroczeniem. Strażnicy miejscy dokładnie rejestrują wszystkie lokalizacje z nielegalnymi plakatami. W związku z tym wykroczeniem, nastąpią odpowiednie działania – osoba lub osoby odpowiedzialne za ten czyn zostaną obciążone mandatem bądź do sądu trafi wniosek o wymierzenie kary. Straż miejska informuje również, że koszty usunięcia plakatów poniesie osoba, która je rozwiesiła.

Agnieszka Soin, posłanka PiS, zdaje się lekceważyć przepisy prawa. W roku 2019 zarzucano jej już nielegalne rozwieszanie swoich plakatów przy drodze krajowej, co opisała Gazeta Wyborcza. Dwa tygodnie temu portal Money.pl informował o podobnej sytuacji dotyczącej dróg wojewódzkich. Także w tych przypadkach Agnieszka Soin nie uznała za konieczne zasięgnięcie zgody właściciela gruntu na wywieszenie plakatów oraz pokrycie za to stosownych opłat.