Ponowne otwarcie Ogrodu Japońskiego

Ponowne otwarcie Ogrodu Japońskiego

Wrocławski Ogród Japoński jest bardzo pożądanym miejscem dla turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska, a także ulubionym miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców. Tak było jeszcze przed II wojną światową, kiedy ogród cieszył się dużą popularnością. Można obejrzeć archiwalne zdjęcia ogrodu z okresu Breslau. Po zimowej przerwie Ogród Japoński zostanie ponownie otwarty 1 kwietnia 2023 roku.

Wrocławski Ogród Japoński, położony w Parku Szczytnickim pomiędzy Pergolą a ulicą Mickiewicza, został zaprojektowany w 1912 roku przez Fritza von Hochberga z Iłowej koło Żagania. Spędziwszy wiele lat w Kraju Kwitnącej Wiśni, Fritz posiadał głęboką wiedzę na temat wyglądu, organizacji i niezbędnej dla takiego ogrodu roślinności. Ogrodnik Hochberga, Anlauf z Iłowej, wraz z Japończykiem Mankichi Arai, wykonali koncepcję.

W styczniu 1913 roku Mankichi umieścił kamienie z Sobótki na terenie przeznaczonym pod przyszły ogród. W następnym miesiącu założono system nawadniający i ścieżki. Do marca 1913 roku ustawiono pozostałe kamienie, zbudowano bambusową pergolę i altanki. Rozpoczęto prace nad pawilonem herbaciarni, mostkami i głównym wejściem, skupiając się na terenie w pobliżu dzisiejszej ulicy Mickiewicza.