Wielki pożar gazu w Strzegomiu – płoną podziemne zbiorniki

Wielki pożar gazu w Strzegomiu – płoną podziemne zbiorniki

Dnia 4 czerwca 2023 r. w miejscowości Strzegom wybuchł ogromny pożar gazu, który trwa już od kilku godzin. Przyczyną są płonące podziemne zbiorniki gazu zlokalizowane w jednym z tamtejszych przedsiębiorstw. W wyniku tego zdarzenia, aż trzy zbiorniki zawierające łącznie 20 tysięcy metrów sześciennych gazu stanęły w ogniu. Działania gaśnicze prowadzą aż 19 jednostek straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa chemiczna z Wałbrzycha oraz grupa operacyjna ze Wrocławia.

Ogień rozprzestrzenił się nagle przed szóstą rano w zakładzie usytuowanym przy ulicy Wojska Polskiego w Strzegomiu. Gdy pojawiła się informacja o zagrożeniu, natychmiast wysłano na miejsce 10 zastępów straży pożarnej z powiatu świdnickiego. Jak już wspomniano wcześniej, do walki z niebezpiecznym pożarem zaangażowanych jest teraz łącznie 19 zespołów strażackich, w tym specjaliści z grupy chemicznej z Wałbrzycha oraz grupy operacyjnej z Wrocławia.

Według Łukasza Grzelaka, przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, jednym z kluczowych elementów prowadzonych działań jest chłodzenie obiektów znajdujących się w pobliżu miejsca pożaru, takich jak silosy na terenie zakładu. Dzięki temu można spróbować ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia oraz zawalczyć o opanowanie potężnego płomienia pożaru gazu.