Zielona rewolucja w centrum Wrocławia: plac Wolności zyska nowe oblicze

Zielona rewolucja w centrum Wrocławia: plac Wolności zyska nowe oblicze

Wrocław stoi na progu istotnej transformacji. Betonowe serce miasta, które dotychczas pulsowało szarością, ma zostać zastąpione zielonym płucem. Decyzją urzędników, plac Wolności ma przejść gruntowny proces zazielenienia. Plan obejmuje umieszczenie na nim drzew rosnących w donicach i wprowadzenie pnączy, które będą zdobiły latarnie miejskie. Projekt aktualnie jest w fazie twórczej.

Decyzja o przekształceniu placu Wolności w zielony zakątek zapadła w gmachu magistratu we Wrocławiu. Przestrzeń ta ma być ozdobiona zielenią, a na latarniach pojawiać się będą pnącza. W planach jest również umieszczenie tam donic z drzewami, co wynika z niemożliwości sadzenia ich bezpośrednio w gruncie. Warto przypomnieć, że to właśnie na placu Wolności odbywają się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Podstawowym motywatorem dla podjęcia decyzji o zazielenieniu placu Wolności były zmiany klimatyczne. Jak mówi Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, dążeniem władz jest wprowadzenie więcej zieleni do centrum miasta. Można to zaobserwować na przykładzie placu Nowy Targ, gdzie planowane jest posadzenie blisko 200 drzew. Szczególny nacisk kładziony jest na te obszary, które do tej pory charakteryzowały się ubóstwem zieleni i były wybrukowane czy utwardzone. Obłoza jednym tchem wymienia takie miejsca jak podwórka na Ołbinie, które są dekorowane roślinami w ramach projektu Grow Green, oraz skwer Wrocławianek – dawniej miejsce parkingowe, obecnie pełne zieleni miejsce w sercu Wrocławia. Ważnym aspektem jest także doszczelnienie nawierzchni tak, aby mogły swobodnie przepuszczać wodę i nie nagrzewać się nadmiernie.