5 kroków do znalezienia idealnego mieszkania we Wrocławiu

5 kroków do znalezienia idealnego mieszkania we Wrocławiu

Wrocławski rynek nieruchomości jest jednym z największych w Polsce. Szeroki wybór dostępnych lokali na sprzedaż sprawia, że znalezienie idealnego miejsca do zamieszkania w tym mieście nie należy do najłatwiejszych zadań. W naszym artykule przedstawimy 5 ważnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania swojego wymarzonego M.

Kto szuka mieszkań we Wrocławiu?

Jak wynika raportu Urzędu Statystycznego we Wrocławiu pt. „Małżeństwa, rozwody i migracje ludności według wieku i płci w 2021 r.”, w omawianym roku aż 7854 osób zameldowało się we Wrocławiu na pobyt stały. Wiele osób przeprowadzających się do Wrocławia szuka w tym mieście swoich wymarzonych mieszkań. Na co zwrócić uwagę w procesie poszukiwania idealnego M? O tym w dalszej części artykułu.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Jedną z najważniejszych kwestii, którym trzeba się przyjrzeć podczas poszukiwania mieszkania jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety. Wybór konkretnej opcji zależy od naszych indywidualnych preferencji, potrzeb i możliwości finansowych. Wrocław oferuje szeroki wachlarz mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i z drugiej ręki. Różnorodna zabudowa miasta sprawia, że każdy może wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Należą do nich przede wszystkim zgodność z najnowszymi standardami budowlanymi i technologicznymi oraz możliwość zaprojektowania lokalu zgodnie z własnymi upodobaniami. Do wad rynku pierwotnego możemy natomiast zaliczyć wysokie ceny nieruchomości, częste opóźnienia w oddawaniu mieszkań czy brak możliwości obejrzenia lokalu przed zakupem (możemy go zobaczyć tylko na rzucie deweloperskim).

Nieruchomości z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego bardzo często są zdecydowanie tańsze niż nieruchomości z rynku pierwotnego. Dużą zaletą zakupu lokalu z rynku wtórnego jest to, że możemy się do niego wprowadzić praktycznie od razu po zakupie. Nieruchomości z drugiej ręki zazwyczaj są też umeblowane i wyposażone, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na zakupie mebli i innych elementów aranżacji. Główną wadą mieszkań z rynku wtórnego jest natomiast stan techniczny i standard wykończenia. Takie lokale bardzo często wymagają remontu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Lokalizacja

Kolejnym istotnym krokiem podczas poszukiwania wymarzonej nieruchomości we Wrocławiu jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Przy wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę na to, które osiedla we Wrocławiu uchodzą za najbardziej przyjazne do życia, a które cieszą się złą sławą. Do najchętniej wybieranych osiedli należą m.in. Gaj, Klecina, Jagodno czy Nowy Dwór. To regiony, które kuszą potencjalnych mieszkańców swoim spokojem, dobrą komunikacją i dostępem do terenów zielonych. Duże zainteresowanie wśród osób zamożnych zyskały natomiast luksusowe apartamenty w obrębie starego miasta. Z kolei osiedla takie jak Nadodrze czy będący częścią Przedmieścia Oławskiego Trójkąt Bermudzki nie cieszą się najlepszą opinią wśród mieszkańców miasta. Wiele osób uważa jednak, że dzielnice te nie zasługują na tak złą sławę, a przekonania na ich temat wynikają z przestarzałych wyobrażeń.

Metraż

W procesie poszukiwania swojego wymarzonego mieszkania warto zastanowić się nad własnymi potrzebami dotyczącymi metrażu. W przypadku singla dobrym wyborem może być kawalerka, podczas gdy idealnym rozwiązaniem dla dużej rodziny będzie mieszkanie trzy-, a nawet czteropokojowe. Oferty dotyczące sprzedaży mieszkań o zróżnicowanym metrażu dostępne są na portalu GetHome.pl – https://gethome.pl/.

Funkcjonalność mieszkania

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru nieruchomości, jest jej funkcjonalność. Warto przyjrzeć się takim kwestiom jak m.in. rodzaj zabudowy, rozkład mieszkania, piętro, na którym znajduje się lokal oraz obecność takich udogodnień jak winda, piwnica, balkon/ogródek i garaż/parking.

Cena

Czynnikiem, który jest niezwykle istotny dla wielu kupujących, jest cena nieruchomości. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które wrocławskie dzielnice są najdroższe, a które najtańsze. Jak wynika z danych dostępnych na portalu GetHome.pl – https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/wroclaw/, najdroższe mieszkania znajdują się w dzielnicach Stare Miasto i Śródmieście. Nieruchomości w niższych cenach możemy znaleźć w dzielnicach Fabryczna i Krzyki, natomiast najtańsza jest dzielnica Psie Pole.

Podsumowując, w procesie poszukiwania własnego mieszkania należy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Do najistotniejszych należą: wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym, lokalizacja, metraż, funkcjonalność i cena mieszkania. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom już wiesz, czym się kierować przy wyborze swojego wymarzonego wrocławskiego M.