Adolf Anderssen – wrocławski mistrz szachowy

Adolf Anderssen – wrocławski mistrz szachowy

Adolf Anderssen – wrocławski mistrz szachowy

Adolf Anderssen, wrocławski mistrz szachowy, zasłynął na międzynarodowej arenie szachowej pod koniec XIX w. To właśnie w 1851 zagrał swoją nieśmiertelną partę, której pokonał innego mistrza – Lionela Kieseritzky’ego. Partia ta jest jedną z modelowych zaciętych potyczek w grze królewskiej i wielu znawców podejmowała się jej analizy. Nawet młodsze osoby, które nie interesują się szachami, obserwują kanały na Youtube o tematyce szachowej. Partia Anderssena z Kieseritzkym również doczekała się wielu różnych analiz.

Kim był Adolf Anderssen?

Adolf Anderssen studiował filozofię i matematykę, a później rozpoczął pracę jako nauczyciel królowej nauk w lokalnym gimnazjum. W szachy grał już jako 9-latek. Nie ma się co więc dziwić, że grał w nie dosłownie po mistrzowski. Nieoficjalny tytuł mistrza świata nosił dumnie po swojej wygranej z Lionelem Kieseritzkym. Nieśmiertelna partia miała miejsca w 1951 r. w Londynie. Całe swoje życie Anderssen wiązał z Wrocławiem, bo tu właśnie urodził się i umarł.

Kogo obchodzą szachy?

Każdy wie, czym są szachy i pewnie większość osób rozpoznaje podstawowe zasady tej gry. Znane jako „gra królewska” szachy mogą się wydawać niektórym przeżytkiem, jednak dalej bardzo wiele osób na całym świecie znajduje satysfakcję w tym sporcie. Co przyciąga ludzi do szachów? Na pewno połączenie prostoty z nieograniczonym polem do wykorzystania swojego logicznego myślenia. Same zasady są wbrew pozorom bardzo proste, a szachownica ma tylko 64 pola, a więc może się wydawać, że gra składa się z serii wyuczonych i intuicyjnych ruchów. Prawda jest jednak taka, że nauczenie się tych łatwych zasad to dopiero początek wyzwania. Dopiero kiedy poznamy już reguły, zauważymy, że każdy ruch wymaga przemyślania i że liczba strategii, jakie możemy przyjąć podczas gry jest praktycznie nieograniczona.

W dobie pandemii dużo osób siedzących w domach, może sobie umilić czas grając w tę królewską grę. Gdzie można zagrać w szachy online? Są do tego przeznaczone odpowiednie portale takie jak chess.com albo lichess.org. Nawet jeśli nie staniemy się od razu mistrzami typu Adolf Anderssen, warto poszerzyć swoje horyzonty. Szachy również można spotkać w popkulturze, szczególnie w produkcjach filmowych takich jak „Gambit królowej” albo „Ukryta Gra”.