Bolesławiec: zabytkowy pałacyk odnowiony za 40 mln zł staje się domem dla unikalnej kolekcji ceramiki

Bolesławiec: zabytkowy pałacyk odnowiony za 40 mln zł staje się domem dla unikalnej kolekcji ceramiki

Miasto Bolesławiec może poszczycić się jedną z najbardziej imponujących kolekcji ceramiki w całej Europie. Te niezwykłe arcydzieła można podziwiać w odrestaurowanym zabytkowym pałacu, na którego remont wydano ponad 40 milionów złotych. To sprawia, że miejsce to jest absolutnie obowiązkowe do odwiedzenia dla każdego turysty. Zdecydowaliśmy się powrócić do Muzeum Ceramiki z kamerą, aby pokazać jakie niesamowite eksponaty tam na Was czekają.

Po trzech latach intensywnych prac konserwacyjnych, historyczny pałacyk Pücklera w Bolesławcu został oficjalnie przekształcony w nową siedzibę Muzeum Ceramiki.

Anna Bober-Tubaj, dyrektorka muzeum, wyjaśnia: „Z uwagi na nasze długotrwałe międzynarodowe powiązania z miastami słynącymi z produkcji ceramiki, podjęliśmy decyzję o dołączeniu do prestiżowego Europejskiego Szlaku Ceramiki, który posiada certyfikat Rady Europy. Dla nas to było niezwykle istotne, a jako partnera znaleźliśmy Norwegię. Naszym priorytetem była oczywiście renowacja siedziby, pałacyku. Zdobyliśmy ponad 15 milionów złotych z tzw. funduszy norweskich, a resztę środków dołożył budżet miasta. Łącznie, inwestycja wraz z wyposażeniem kosztowała ponad 40 milionów złotych”.