Delegacja UNICEF-u odwiedziła Wrocław, wspierając edukację i pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Delegacja UNICEF-u odwiedziła Wrocław, wspierając edukację i pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Dnia 20 lutego, we wtorek, doszło do znaczącego wydarzenia w naszym mieście – odwiedziny delegacji UNICEF-u. Ich celem było wsparcie działań związanych z edukacją wrocławską. Pierwsze punkty programu odbyły się w Centrum Kreatywności Talent, mieszczącym się na ulicy Jedności Narodowej. Tam miały miejsce powitanie gości, przemowy oraz część artystyczna, w której swoje talenty prezentowały dzieci z Ukrainy.

Wrocław i UNICEF zawarli umowę współpracy w 2022 roku za sprawą podpisów prezydenta miasta Jacka Sutryka oraz koordynatora ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce ze strony UNICEF-u, Rasheda Mustafy Sarwara. Dzięki temu porozumieniu, Wrocław otrzymał wsparcie finansowe wynoszące ponad 42 miliony złotych na realizację działań i projektów pomocowych dedykowanych uchodźcom z Ukrainy mieszkającym w naszym mieście. Warto podkreślić, że większa część tej kwoty (około 25 milionów złotych) została przeznaczona na cele edukacyjne.

Przez ostatnie dwa lata musieliśmy stawić czoła wielu wyzwaniom, szczególnie w obszarze edukacji. Od momentu początków konfliktu na Ukrainie, rozpoczęliśmy starania o przyjęcie jak największej liczby dzieci z Ukrainy do wrocławskich placówek. Naszym priorytetem było zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i komfortu. W przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz specjalnych naszego miasta, gościliśmy już ponad 12 tysięcy ukraińskich dzieci. W obecnym roku szkolnym, ta liczba wynosi ponad 10 tysięcy.