Dlaczego w mieście warto przesiąść się na rower?

Dlaczego w mieście warto przesiąść się na rower?

Jazda na rowerze to doskonały przykład aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, bezpiecznej dla każdego. Z roweru mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze, schorowane, z nadwagą i otyłością – podczas jazdy na rowerze nie obciążamy bowiem kręgosłupa ani stawów. Podróżowanie jednośladem ma szczególnie dużo zalet w zatłoczonym mieście, którego zmorą są uporczywe korki i zapchana komunikacja miejska. Sprawdź, dlaczego warto przesiąść się właśnie na rower!

Rowerem po zdrowie i smukłą sylwetkę

Chociaż jazda na rowerze nie spala tylu kalorii co chociażby bieganie, to z wielu względów jest to sport znacznie lepszy i bezpieczniejszy dla większości osób. Jazda rowerem nie stanowi obciążenia dla kolan i kręgosłupa, dlatego jest odpowiednia dla walczących z nadwagą. Jednocześnie aktywność ta pozwala stopniowo tracić zbędne kilogramy, a także wzmacniać mięśnie i zwiększać gęstość kości. Podczas rowerowej wycieczki pracuje całe ciało – pośladki, brzuch, ramiona, grzbiet, uda. Skutkiem takiego treningu aerobowego jest równomierne wysmuklenie całej sylwetki, a także poprawa ogólnej wydolności organizmu. Z kolei regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu stanowi również profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych, w tym zwłaszcza chorób układu krążenia.

Lepszy wybór dla portfela i środowiska

Dojazdy do pracy czy szkoły w dużym, gęsto zaludnionym mieście mogą zajmować nawet kilka godzin dziennie. Tymczasem przesiadając się na rower mamy szansę oszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze, które w innym wypadku pochłonąłby zakup biletu lub paliwa. Wybór jednośladu jako środka transportu będzie korzystny i dla portfela, i dla środowiska. Podróżując rowerem można zdecydować się na inną, często krótszą i bardziej malowniczą trasę, prowadzącą do pracy czy szkoły. Rower pozwala zapomnieć o staniu w korkach, kupowaniu paliwa czy doładowywaniu karty biletu komunikacji miejskiej. Zakup sprzętu to niemalże jednorazowy wydatek – jego kierowca nie musi liczyć się z kosztami zakupu benzyny, a serwisowanie jest nieporównywalnie tańsze, niż w przypadku jakiegokolwiek samochodu. Z kolei sam rower również da się kupić znacznie taniej – wystarczy przejrzeć ogłoszenia rowery miejskie używane i nowe, aby znaleźć model idealnie dobrany do swoich potrzeb.

Jaki rower miejski wybrać?

Na początku przygody z miejskim rowerem, osoba przeglądająca ogłoszenia sprzedaży w internecie, może nie wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Trzeba zacząć więc od zrozumienia, że sprzęty tego typu nie mają być szybkie, lecz wygodne, a co za tym idzie muszą być odpowiednio wyposażone. Najważniejszą cechą roweru miejskiego jest wysokość ramy, którą należy dostosować do swojego wzrostu. Poza tym, sprzęt powinien mieć wygodne siodełko i dobrze wyprofilowaną kierownicę, która pozwala na jazdę w wyprostowanej pozycji. Obowiązkowo należy upewnić się także co do sprawności hamulców danego modelu. Nie każdy rower miejski będzie dysponował przerzutkami, dlatego jeśli sprzęt ma służyć do jazdy po mieście pełnym pagórków, warto upewnić się, że wybrany model posiada przynajmniej 3 przełożenia. Na komfort jazdy wpływa także obecność błotników oraz osłony łańcucha, czyli elementów które chronią przed zachlapaniem ubrania podczas gorszej pogody. Niezbędnym wyposażeniem miejskiego roweru będzie również bagażnik i/lub koszyk na zakupy, w którym umieścimy torbę czy plecak, aby podróżowanie stało się jeszcze wygodniejsze. Na koniec warto zwrócić uwagę na wygląd pojazdu – ładny kolor z pewnością uprzyjemni kierowanie jednośladem.