Droga do granicy czeskiej coraz bliżej ukończenia

Droga do granicy czeskiej coraz bliżej ukończenia

Obecnie, w trakcie budowy jest tunel, będący częścią nowej drogi ekspresowej prowadzącej w stronę Czech. Kiedy prace zostaną zakończone, podróż z Wrocławia do Pragi będzie znacznie krótsza. Sprawdźmy, jakie postępy nastąpiły na placu budowy.

Ten tunel to element ostatniego nieukończonego odcinka drogi S3, który ma za zadanie połączyć autostradę A4 z granicą państwa w Lubawce. To najdłuższy tunel pozamiejski w naszym kraju, wykonany w skale. Jego długość wynosi 2,3 km. Na chwilę obecną korytarz został już wydrążony i obsypany betonem. Prace koncentrują się teraz na instalacji systemu oświetleniowego i głośników, które mają zadanie wspierać proces ewakuacji w sytuacjach zagrożenia.

Planowane zakończenie prac nad ostatnim odcinkiem trasy S3 przewidziane jest na początku przyszłego roku. Po jego ukończeniu, dzięki połączeniu autostrady A4 i drogi S3, będzie można dotrzeć bezpośrednio do granicy czeskiej, jadąc z Wrocławia. Niestety, po przekroczeniu granicy, podroż na szerokiej drodze dojdzie do końca. Czesi nie rozpoczęli jeszcze budowy swojego odcinka trasy. Wstępne deklaracje wskazują, że czeska część drogi będzie gotowa dopiero w 2027 roku.