Historia i przyszłość lwiej przestrzeni we wrocławskim ZOO

Historia i przyszłość lwiej przestrzeni we wrocławskim ZOO

Wrocławska lwiarnia ma swoje korzenie w jednym z pawilonów, które zostały początkowo stworzone na Wystawę Ziem Odzyskanych w 1948 roku. Ta pozostałość historyczna, na przestrzeni ostatnich dekad, przeszła istotną metamorfozę. W końcówce lat 70. XX wieku, budynek ten uległ znacznej destrukcji, z którą wiązało się wyburzenie jego większej części. Z zachowanego fragmentu utworzono jednak przestrzeń zarezerwowaną dla lwów.

Lwiarnia ta, jak na standardy tamtych czasów, była prawdziwie nowatorskim miejscem. Umożliwiała bowiem obserwowanie tych majestatycznych drapieżników z niezwykle krótkiej odległości, co było możliwe dzięki specjalnie zaprojektowanej siatce. Mimo to, nadszedł czas na zmiany i powstanie nowego obiektu, który będzie miał większe rozmiary niż obecny – podkreśla Weronika Skupin, przedstawicielka biura prasowego wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Skupin dodaje również, że pomimo planów budowy nowej lwiarni, stara nie zostanie zniszczona. Budynek ten bowiem posiada wielką wartość historyczną i jest formą dziedzictwa przeszłości, które warto zachować dla kolejnych pokoleń.