Inicjatywa gminy Głuszyca na rzecz promocji transportu publicznego poprzez budowę parkingów i drogową infrastrukturę

Inicjatywa gminy Głuszyca na rzecz promocji transportu publicznego poprzez budowę parkingów i drogową infrastrukturę

Gmina Głuszyca pragnie zmotywować swoich mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, zamiast indywidualnych środków transportu. W ramach tego przedsięwzięcia, planuje inwestycje w infrastrukturę parkingową i drogową, które umożliwią większą wygodę przesiadki na komunikację publiczną i podróży nią, np. do miejsca pracy.

Na terenie gminy planowane są trzy parkingi typu Park & Ride wraz z drogami dojazdowymi i towarzyszącą im infrastrukturą. Ma to skłonić mieszkańców Głuszycy do zdecydowania się na korzystanie z transportu publicznego. Burmistrz Głuszycy, Roman Głód, twierdzi, że lokalizacje dla przyszłych parkingów zostały już wybrane. Znajdować się będą one w pobliżu ulicy Ogrodowej, w centrum miasta oraz w okolicach ronda w Głuszycy Górnej. Na tych obszarach planowana jest budowa infrastruktury umożliwiającej pozostawienie samochodu i skorzystanie z bezpłatnej komunikacji miejskiej w Głuszycy lub linii nr 5 w Wałbrzychu.

Inwestycje nie kończą się na parkingach. W planach znajduje się również modernizacja dróg prowadzących do przyszłych parkingów oraz budowa ścieżek rowerowych, które pomogą ominąć ruchliwą drogę wojewódzką przebiegającą przez gminę.

Wśród celów promocji transportu publicznego jest również zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego na terenie Gminy Głuszyca. Burmistrz zapowiada budowę systemu ścieżek rowerowych, które pozwolą mieszkańcom na przesiadkę z samochodów na rowery. Wydaje się to możliwe dzięki planowanej budowie ścieżek umożliwiających uniknięcie drogi numer 381. Jak mówi burmistrz, jest to część większego projektu, gdyż jedna ścieżka już została zaplanowana – będzie przebiegać wzdłuż ulic Łukasiewicza i Pionierów.