Jaką pralkę wybrać? Sprawdź, czym kierować się przy zakupie!

Jaką pralkę wybrać? Sprawdź, czym kierować się przy zakupie!

W dzisiejszych czasach wybór idealnej pralki może być nieco trudny, biorąc pod uwagę różnorodność modeli, funkcji i technologii dostępnych na rynku. W tym artykule podpowiemy Ci, jak dokonać satysfakcjonującego zakupu i znaleźć pralkę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania –począwszy od pojemności i efektywności energetycznej, a skończywszy na różnych programach prania i rozmaitych rozwiązaniach technologicznych. Przeczytaj poniższy tekst i już dziś znajdź odpowiednią pralkę!

Zanim rozpoczniesz poszukiwania, określ swoje potrzeby

Jednym z kluczowych aspektów przy wyborze pralki jest określenie swoich indywidualnych potrzeb. Zastanów się, jak często korzystasz zwykle z urządzenia, ile ubrań wrzucasz jednorazowo do bębna, ile miejsca oferuje Twoja łazienka lub pralnia, a także jakie specjalne wymagania ma Twoja rodzina (na przykład pranie dziecięcych ubrań czy sportowej odzieży). Określenie tych wszystkich czynników pomoże Ci wybrać do swojego domu taką pralkę, która odpowie wszystkim Twoim wymaganiom i spisze się na medal.

Zwróć uwagę na najważniejsze parametry!

Poniżej znajdziesz parametry, które wpływają na zarówno jakość urządzenia, jak i wygodę jego użytkowania. Dokładnie się z nimi zapoznaj i pamiętaj o nich przy okazji zakupu pralki, a upewnisz się wówczas, że dokonasz najlepszego dla siebie wyboru.

Pojemność pralki

Wybór pralki o odpowiedniej pojemności ma istotne znaczenie dla wygody i efektywności prania. Dlaczego? Pojemność określa bowiem maksymalną ilość ubrań, jaką możesz umieścić w bębnie na jeden cykl. Wybierając pralkę o właściwej pojemności, możesz dostosować jej wydajność nie tylko do swojego stylu życia, ale i codziennych potrzeb.

Jeśli jesteś singlem, a Twojego mieszkania czy domu nie zamieszkuje nikt inny, model o mniejszej pojemności – np. ten mieszczący 5 kg – będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Pranie niewielkich ilości ubrań w takim urządzeniu jest ekonomiczne nie tylko pod względem zużycia wody, ale i energii elektrycznej.

W przypadku, gdy masz dużą rodzinę albo wiesz, że dużo pierzesz, rozważ zakup pralki, która pomieści większy wsad – od 8 kg wzwyż. Nie tylko pralki we Wrocławiu, ale również te, które znajdziesz w sklepach innych miast, są na tyle zróżnicowane, że bez większych trudności znajdziesz dogodną dla siebie pojemność. Dzięki pojemniejszemu bębnowi będziesz bowiem w stanie zmieścić więcej ubrań w jednym cyklu prania, co z pewnością zaoszczędzi Twój czas oraz wysiłek.

Pamiętaj, że pralka, którą wybierzesz, powinna też uwzględniać Twoje codzienne potrzeby dotyczące prania. Oznacza to, że jeśli często pierzesz koce, ręczniki albo pościel, powinieneś kupić do swojego domu pralkę o większej pojemności. Miej z tyłu głowy jednak fakt, by nigdy nie zapełniać bębna maksymalnie. Unikniesz wówczas wszelkich usterek sprzętu.

Klasa energetyczna

Klasa energetyczna jest niezwykle istotnym parametrem, ponieważ, jak wiadomo, pralki to urządzenia, które są przez nas często eksploatowane. Nowa klasa energetyczna wyrażana jest w przedziale od A do G. Im litera bliższa początkowi alfabetu, tym lepiej. Jeżeli zależy Ci na jak najmniejszym zużyciu prądu, najlepiej byłoby postawić na sprzęt oznaczony klasą A.

Zużycie wody na cykl

Jeżeli zależy Ci na energooszczędnych rozwiązaniach i przykuwasz sporą uwagę do opłat za rachunki, przy wyborze pralki koniecznie przyjrzyj się zużyciu wody na cykl. Mówi nam ono bowiem o tym, ile wody pobiera urządzenie w trakcie wykonywania jednego prania. Modele o większym zużyciu wody na cykl wiążą się z większymi kosztami eksploatacji, a zatem dobrze byłoby wybrać do swojego domu sprzęt o możliwie jak najmniejszym zużyciu. Najbardziej oszczędne pralki to takie, które w ciągu jednego cyklu zużywają maksymalnie do 44 litrów.

Prędkość wirowania

Prędkość wirowania pralki odnosi się do liczby obrotów na minutę, jaką osiąga bęben pralki podczas wirowania ubrań. Jest to ważny parametr, na który warto zwracać uwagę podczas wyboru pralki. Dlaczego?

Wyższa prędkość wirowania oznacza, że pralka usuwa z ubrań więcej wody. Im więcej wody pozbywa się urządzenie, tym Twoje pranie szybciej wyschnie. Jest to szczególnie przydatne w przypadku prania w miesiącach zimowych, gdy trudniej jest wysuszyć ubrania na zewnątrz. Ponadto w przypadku, gdy prędkość wirowania jest wysoka, cykl prania trwa znacznie krócej.

Zależy Ci na tym, aby model, w który wyposażysz swój dom, charakteryzował się należytą prędkością wirowania? W takim razie rozważ zakup sprzętu oferującego przynajmniej 1400 obr/min.

Sprawdź również, jaką szczoteczkę soniczną wybrać!

Wymiary

Wybrany model pralki powinien z łatwością zmieścić się w pomieszczeniu, w którym planujesz go ulokować. W tym celu upewnij się, że sprzęt charakteryzuje się odpowiednimi wymiarami. Jeżeli szukasz urządzenia o skromnych wymiarach, rozważ zakup modelu o możliwie jak najmniejszej szerokości – np. 40 lub 45 cm. Dobrze byłoby też, gdyby sprzęt wyróżniał się też ładowaniem od góry.

Twój dom umożliwia zakup większego modelu? W takim razie śmiało wybieraj spośród sprzętów, których szerokość wynosi od 45 cm wzwyż!