Jaką rolę odgrywa kolonoskopia we wczesnej diagnostyce chorób jelita grubego?

Jaką rolę odgrywa kolonoskopia we wczesnej diagnostyce chorób jelita grubego?

Regularne badania lekarskie to – jak wiadomo – jedna z najskuteczniejszych form profilaktyki i sposób na wczesne wykrycie ewentualnych schorzeń. W przypadku podejrzeń chorób jelita grubego, takich jak rak jelita grubego i odbytnicy, zaleca się przeprowadzenie badania endoskopowego okrężnicy (np. prywatne badanie kolonoskopii we Wrocławiu). Na czym polega to badanie i dlaczego jest tak istotne w diagnostyce chorób jelita grubego? Wyjaśniamy!

Na czym polega badanie kolonoskopii?

Kolonoskopia to badanie wykonywane przez odbyt za pomocą giętkiego, długiego (mierzącego ok. 150-180 cm) endoskopu, czyli specjalnego przewodu grubości palca. Dzięki temu możliwe jest zobrazowanie całego jelita grubego – aż do zastawki Bauhina, miejsca, w którym łączy się z nim jelito cienkie. W trakcie badania elastyczny przewód wprowadza się delikatnie przez odbyt, następnie przez odbytnicę do okrężnicy zstępującej, okrężnicy poprzecznej i okrężnicy wstępującej. Przebieg badania jest nagrywany, dzięki czemu specjalista otrzymuje dokładny obraz błony śluzowej całego jelita grubego.

Jeśli w trakcie kolonoskopii lekarz zauważy miejsca zmienione chorobowo, możliwe jest pobranie wycinków z podejrzanej zmiany w celu przekazania ich następnie do badania histopatologicznego. Podczas kolonoskopii wykonuje się w razie potrzeby również inne czynności medyczne, np. wycięcie polipów, które mogą w przyszłości przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej.

Mimo że badanie kolonoskopii w przekonaniu wielu pacjentów uchodzi za wstydliwe i nieprzyjemne, w praktyce cała procedura może zostać przeprowadzona całkowicie bezboleśnie. Korzystając z oferty prywatnych badań kolonoskopii we Wrocławiu oraz innych dużych miastach, pacjenci mogą liczyć na krótkotrwałe znieczulenie dożylne, dzięki któremu nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych ani dyskomfortu. Całość badania trwa zwykle od 10 do 30 minut – w zależności od stopnia jego skomplikowania, liczby pobieranych biopsy czy ewentualnej polipektomii.

Kolonoskopia w celach profilaktycznych – kiedy jest zalecana?

Wszystkim zdrowym osobom bez obciążeń genetycznych, które ukończyły 50. rok życia, zaleca się wykonywanie co najmniej jednego okresowego badania kolonoskopii pozwalającego na wykrycie nowotworu jelita grubego na wczesnym etapie, co daje wysokie szanse na skuteczne leczenie. Natomiast cykliczne badania endoskopowe okrężnicy rekomenduje się szczególnie osobom znajdującym się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i odbytnicy. Wśród nich wymienia się pacjentów, którzy:

  • posiadają bliskiego członka rodziny (rodzice, rodzeństwo, dzieci), który choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka;
  • posiadają dwu lub więcej dalszych członków rodziny (dziadkowie, wnuki, kuzyni), którzy chorują lub chorowali na raka jelita grubego lub gruczolaka;
  • mają w rodzinie przypadki występowania FAP – rodzinnej polipowatości gruczolakowatej, lub HNCPP – dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością;
  • chorują na przewlekłe zapalenie jelita grubego (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita).

Oprócz wieku i obciążeń genetycznych powodami, dla których warto udać się na badanie kolonoskopii, są dolegliwości takie jak: biegunka i/lub krwawienie w trakcie oddawania stolca, anemia o nieznanym pochodzeniu czy podejrzenie zmian chorobowych jelita grubego. Kolonoskopia to badanie odznaczające się wysoką czułością, dzięki któremu lekarze są w stanie wcześnie wykryć stany przedrakowe i gruczolaki mogące występować aż u 25% osób po 50. roku życia. Fakt, że w trakcie kolonoskopii można jednocześnie usunąć polipy, sprawia jednocześnie, że badanie to realnie przyczynia się do spadku zapadalności na raka jelita grubego i odbytnicy.