Michał Sitarski – kim jest i co warto wiedzieć?

Michał Sitarski – kim jest i co warto wiedzieć?

Michał Sitarski to jeden z tych polskich aktorów, których twarz rozpoznaje się szybciej niż nazwisko – ale gdy już się je skojarzy, okazuje się, że jego filmografia i dorobek teatralny są imponujące. Urodzony 29 lipca 1977 roku, wrocławianin z krwi i kości, który zagrał w co najmniej 15 filmach i przez lata budował swoją pozycję jednocześnie na deskach teatru, przed kamerą i przy mikrofonie w studiu dubbingowym. Szerokie spectrum jego pracy – od poważnych ról dramatycznych po głosy superbohaterów Marvela – sprawia, że trudno go jednoznacznie zaszufladkować. Żoną aktora jest Natalia Iwańska, z którą wziął ślub 27 grudnia 2023 roku.

Wrocław i początki – skąd pochodzi Michał Sitarski

Michał Sitarski urodził się 29 lipca 1977 roku we Wrocławiu. Miasto to nie tylko miejsce urodzenia, ale i punkt startowy jego artystycznej drogi. Początki kariery miały miejsce właśnie na Zamiejscowym Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu, gdzie rozpoczął swoje artystyczne przygotowania. To dość nieoczywisty wybór na start – wydział lalkarski to specyficzna, wymagająca dyscyplina, która uczy aktora pracy z ciałem, głosem i przestrzenią w sposób, jakiego nie daje klasyczne aktorstwo dramatyczne.

W latach 1994–1996 brał udział w programie dla młodzieży w telewizji Polsat – „Pamiętnik nastolatki”. To był jego pierwszy kontakt z kamerą, jeszcze przed formalnym wykształceniem aktorskim. Wrocław pozostaje miastem, z którym Sitarski jest nieodłącznie kojarzony, choć kariera zawodowa zaprowadziła go przede wszystkim do Krakowa i Warszawy.

Edukacja – PWST w Krakowie i wyróżnienie na festiwalu

Początkowo studiował na Zamiejscowym Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu, zanim rozpoczął naukę w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 2003 roku. Zmiana kierunku i uczelni to decyzja, która wyraźnie zaprocentowała – krakowska PWST (dziś funkcjonująca jako Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie) należy do najbardziej prestiżowych szkół teatralnych w Polsce.

Już na etapie studiów dało się zauważyć, że Sitarski to aktor z prawdziwym potencjałem. W 2003 roku za rolę Moliera w przedstawieniu dyplomowym „4 razy Molier” otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. To jeden z ważniejszych przeglądów studenckich w kraju, a wyróżnienie na nim to sygnał, że mamy do czynienia z kimś, na kogo warto zwrócić uwagę.

Michał Sitarski ma 185 cm wzrostu – fizyczność, która w połączeniu z charakterystycznym głosem sprawia, że na scenie i przed kamerą przykuwa uwagę.

Teatr – od Wiśniowego sadu do Teatru Powszechnego

Debiut i pierwsze sceny

Podczas studiów zadebiutował rolą Gościa w „Wiśniowym sadzie” Czechowa w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Starym w Krakowie w 2001 roku. Debiut w Teatrze Starym – jednej z najważniejszych scen w Polsce – jeszcze przed ukończeniem szkoły to nie jest standard. To pokazuje, że Sitarski był traktowany poważnie już jako student.

Grał również w krakowskim Teatrze im. Słowackiego w „Kaliguli” (2003) Alberta Camusa w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Grał również w warszawskim Teatrze Rozmaitości w spektaklach „Sny” i „Tlen”.

Dekada w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Od 2004 roku przez dekadę związany był z Teatrem Powszechnym, najpierw gościnnie, potem jako członek zespołu. W latach 2006–2017 był aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. To długi, stabilny rozdział – ponad dziesięć lat na jednej scenie to dziś rzadkość w środowisku, gdzie aktorzy często rotują między teatrami.

W Teatrze Powszechnym stworzył role m.in. u Anny Augustynowicz w „Miarce za Miarkę”, Piotra Cieplaka w „Albośmy to jacy, tacy…”, Marka Fiedora w spektaklu „Konformista”, Jana Buchwalda w „Złym”, Waldemara Śmigasiewicza w „Zbrodni i karze”. To przekrój różnych reżyserów i estetyk – od klasyki po współczesność. Współpracował z cenionymi polskimi artystami – Michałem Zadarą, Agatą Dudą-Gracz, Aleksandrą Konieczną.

Po zakończeniu etapu w Teatrze Powszechnym Sitarski nie zniknął ze sceny. Gra między innymi w „Przygodzie z ogrodnikiem”, gdzie występuje u boku Anny Muchy i Katarzyny Cichopek. To komedia, która cieszy się dużą popularnością wśród publiczności i regularnie pojawia się w repertuarach teatrów w różnych miastach Polski.

Michał Sitarski – filmy, seriale i programy

Filmografia Michała Sitarskiego jest szeroka i zróżnicowana. Poniżej najważniejsze produkcje, w których można go zobaczyć:

  • „Na Wspólnej” – w latach 2003–2010 wcielał się w postać Ryszarda w tym popularnym serialu.
  • „Egzamin z życia” – w latach 2005–2008 grał rolę Konrada Kopczyńskiego.
  • „BrzydUla 2″ – zagrał adwokata Feliksa Fica, pojawiając się w wielu odcinkach serialu.
  • „Przystań” – wcielił się w postać Pawła Rydlika, zastępcy Grzegorza.
  • „Kler” (2018) – głośny film Wojciecha Smarzowskiego, w którym pojawia się w obsadzie.
  • „Proceder” – to właśnie ta rola przyniosła mu szeroką popularność.
  • „Na dobre i na złe” – w 2003 roku wystąpił w odcinku 146 jako Gniewosz.
  • „Londyńczycy” – zagrał Tomasza Skowronka, dziennikarza radiowego, w odcinkach 9 i 10 w 2008 roku.
  • „Komisarz Alex”, „Bodo”, „Korona królów” – seriale, w których również się pojawił.
  • „Moja Nowa Droga” – film, za który otrzymał nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy aktor.
Sitarski pojawił się łącznie w ponad 10 serialach i 15 filmach, a jego filmografia w bazie FilmPolski obejmuje role zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowe w produkcjach różnych gatunków – od dramatu społecznego po komedię.

Dubbing – głos, który rozpoznają miliony

Równolegle do pracy teatralnej i filmowej Michał Sitarski od lat aktywnie działa w branży dubbingowej. Udzielił swojego głosu blisko 20 postaciom na małym i dużym ekranie. To liczba, która robi wrażenie, biorąc pod uwagę, że dubbing to wymagająca praca wymagająca precyzji, elastyczności głosu i umiejętności dopasowania się do rytmu i emocji oryginalnego aktora.

Użyczył głosu Rozumowi w reklamach TP S.A. (później Orange). Dla wielu widzów to właśnie ten głos – charakterystyczny, wyrazisty – był pierwszym skojarzeniem z aktorem, jeszcze zanim poznali jego twarz.

Wśród ról dubbingowych Sitarskiego znalazły się zarówno produkcje animowane dla dzieci, jak i duże kinowe hity:

  • „Miś Paddington”, „Generator Rex”, „Klub Winx” – kreskówki, w których podkładał głosy różnym postaciom.
  • „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie” – zagrał Gabe’a Jonesa.
  • „Transformers Prime” – użyczył głosu m.in. żołnierzowi M.E.C.H., generałowi Bryce’owi i Komandorowi Ultra Magnusowi.
  • „Eternals” (Marvel, 2021) – jego ostatnią dużą rolą dubbingową była rola Phastosa w tym kinowym hicie Marvela.
  • „Scooby-Doo i miecz samuraja” – podkładał głos Zielonemu Smokowi.
  • „Balto II: Wilcza wyprawa” (2002) – zagrał Yaka.

Praca w dubbingu to segment kariery, który Sitarski traktuje poważnie i z wyraźnym zaangażowaniem. Różnorodność postaci – od złoczyńców po bohaterów, od komedii po science-fiction – świadczy o dużej rozpiętości jego możliwości głosowych.

Życie prywatne – żona i ślub

Michał Sitarski przez długi czas pozostawał osobą, która swoje życie prywatne trzymała z dala od mediów. Żoną aktora jest Natalia Iwańska – para wzięła ślub 27 grudnia 2023 roku. Informacje na temat ewentualnych dzieci nie są publicznie dostępne – aktor nie eksponuje swojego życia rodzinnego w przestrzeni medialnej.

Czym wyróżnia się Sitarski na tle innych aktorów swojego pokolenia

Michał Sitarski to aktor, który nie zbudował kariery na jednej głośnej roli ani na medialnym wizerunku. Jego droga to konsekwentna, wieloletnia praca na różnych polach – teatrze repertuarowym, serialach, filmach i dubbingu. Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, któremu praca przynosi niesamowitą radość – tak określają go agencje, z którymi współpracuje.

Warto też zauważyć, że Sitarski nie ograniczał się do jednego gatunku ani jednego medium. Grał Czechowa i Camusa na deskach prestiżowych teatrów, jednocześnie pojawiając się w popularnych serialach telewizyjnych i podkładając głos superbohaterom Marvela. To rzadka umiejętność – bycia wiarygodnym zarówno w ambitnym dramacie, jak i w rozrywce popularnej.

Sitarski pojawił się w obsadzie „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego – jednego z najbardziej kasowych polskich filmów w historii, który zebrał ponad 5,8 mln widzów w kinach.

Jego kariera teatralna – szczególnie lata spędzone w Teatrze Powszechnym – to solidny fundament, który odróżnia go od aktorów budujących rozpoznawalność wyłącznie przez telewizję. Praca z reżyserami takimi jak Anna Augustynowicz, Agata Duda-Gracz czy Michał Zadara to nie przypadkowe epizody, ale świadomy wybór artystyczny.

Aktywność sceniczna dziś

Michał Sitarski pozostaje aktywny zawodowo. Gra w spektaklach wystawianych w różnych miastach Polski, w tym w Łodzi, a komedia „Przygoda z ogrodnikiem” z jego udziałem regularnie pojawia się w harmonogramach teatrów i sal widowiskowych. To format, który trafia do szerokiej publiczności – i pokazuje, że Sitarski potrafi odnaleźć się zarówno w teatrze repertuarowym, jak i w popularnych produkcjach komercyjnych.

Wrocław, skąd pochodzi, pozostaje częścią jego tożsamości – jako miasto, które ukształtowało go artystycznie na samym początku drogi, jeszcze na Wydziale Lalkarskim, zanim trafił do Krakowa i Warszawy.