Na jednym ze starych cmentarzy odkryto groby ponad 100 osób!

Na jednym ze starych cmentarzy odkryto groby ponad 100 osób!

Ponad 120 szczątków odkopali archeolodzy na jednej z wrocławskich posesji, gdzie zostały pochowane w ogrodzie willi przy ulicy Dicksteina. Wśród zmarłych są niemieccy cywile i żołnierze, ofiary bombardowania Festung Breslau. Trwają prace nad ich identyfikacją.

Przejmująca informacja pochodzi z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” w Poznaniu. Cmentarz polowy znajdował się w ogrodzie wrocławskiej willi przy ulicy Dicksteina, a wykopaliska miały miejsce w marcu i kwietniu 2023 roku.

„Wiosną 1945 r. dla wielu wrocławian czas stanął w miejscu. Trwające blisko trzy miesiące oblężenie Festung Breslau pochłonęło dziesiątki tysięcy ofiar. Wraz z walczącymi żołnierzami ginęli cywile” – czytamy na stronie studia „Bridge”.

Masowe groby z czasów wojny we Wrocławiu zostały odkryte dzięki informacjom ukrytym w dokumentach. „O tym cmentarzu dowiedzieliśmy się z dokumentów znajdujących się w zasobach różnych instytucji. Szkic kwatery wojennej z 1945 roku, odnaleziony w archiwach Polskiego Czerwonego Krzyża, wskazywał lokalizację przy ulicy Dicksteina. Odnaleziono także listę niemieckich mieszkańców Breslau i pochowanych tam żołnierzy Wehrmachtu. Kolejne dokumenty uzyskaliśmy od Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi, co pozwoliło nam dokładnie prześledzić miejsca pochówków indywidualnych i zbiorowych.