Nextbike, operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego, ukarany grzywną 791 tys. zł przez UOKiK za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach

Nextbike, operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego, ukarany grzywną 791 tys. zł przez UOKiK za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach

Niemiecka korporacja Nextbike, będąca liderem na rynku bezobsługowych stacji wypożyczeń rowerów działających w wielu krajach, została ukarana karą pieniężną w wysokości 791 tys. zł przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Prezes tej instytucji uznał, że firma naruszyła prawa klientów stosując nielegalne klauzule w umowach. W wyniku tych działań, w 2020 roku klienci byli zobligowani do wpłaty niewielkich kwot. Zdaniem UOKiK, to daje podstawę do tego, by obecnie osoby te mogły podjąć kroki prawne przeciwko Nextbike.

Nextbike jest operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego od początku jego funkcjonowania. Rower miejski cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej stolicy Dolnego Śląska. Cechą charakterystyczną tego systemu jest to, że pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatnych, jednakże wymaga wcześniejszego utworzenia konta i dokonania jednorazowej opłaty startowej.

Jednak to właśnie ta jednorazowa opłata za korzystanie z aplikacji stała się celem śledztwa prowadzonego przez UOKiK. Okazało się, że firma w umowach z użytkownikami włączyła klauzule abuzywne, zawierające nielegalne postanowienia. Należą do nich zdolność do jednostronnego modyfikowania postanowień regulaminów bez podawania jakiejkolwiek przesłanki takiego działania.

UOKiK ustalił, że w 2020 roku Nextbike niespodziewanie wprowadziła opłatę za korzystanie z konta w wysokości 10 zł, korzystając z tej możliwości. Opłata jednorazowa została pobrana z wcześniej doładowanej puli środków, które użytkownicy mieli zamiar przeznaczyć na płatne wypożyczenia. Natomiast użytkownicy z niższym saldem otrzymali wezwania do uiszczenia brakującej kwoty.