Nowoczesne tramwaje PESA dołączą do floty MPK Wrocław w 2024 roku

Nowoczesne tramwaje PESA dołączą do floty MPK Wrocław w 2024 roku

W 2024 roku, Wrocławskie komunikacyjne krajobrazy zostaną ożywione przez nowe tramwaje od polskiego producenta, PESA. Obecnie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu (MPK) ma w swojej flocie osiem tramwajów typu Pesa TWIST 2010NW, które zostały wyprodukowane w Bydgoszczy w 2015 roku. Jednakże nowe pojazdy, które mają dołączyć do wrocławskiej floty, będą najnowszym modelem z oferty producenta.

Warto przypomnieć, że Pesa Bydgoszcz SA zwyciężyła w przetargu na dostawę 24 tramwajów dla MPK we Wrocławiu w 2021 roku. Kontrakt na dostarczenie tych pojazdów został podpisany z PESA Bydgoszcz przez MPK Wrocław 20 grudnia 2021 roku. Umowa obejmuje dostawę 24 nowych niskopodłogowych tramwajów za łączną kwotę 204 mln zł, co daje średni koszt jednego pojazdu na poziomie 8,5 mln zł. Dodatkowo, umowa zawiera opcję na zakup kolejnych 16 tramwajów, co zwiększyłoby całkowity koszt do 337,5 mln zł za 40 sztuk. MPK Wrocław ma czas na skorzystanie z tej opcji aż do marca 2024 roku, choć na tę chwilę nie zapowiedziało jeszcze, czy to zrobi.

– Decyzja o skorzystaniu z opcji zakupu dodatkowych 16 tramwajów będzie uzależniona od zdolności pozyskania odpowiednich środków finansowych – zarówno zwrotnych, jak i bezzwrotnych – mówi Katarzyna Pawlak-Lisiak z MPK Wrocław.

Ta opcja jest atrakcyjna dla wrocławskiego MPK, ponieważ umożliwia dokupienie kolejnych tramwajów w cenie ustalonej w 2021 roku. Zważywszy na dynamikę zmian cen surowców, energii i kosztów pracy, która miała miejsce zarówno w Polsce, jak i na świecie od tamtego czasu, ciężko byłoby znaleźć równie korzystną ofertę cenową, gdyby przetarg miał zostać przeprowadzony na nowo.