Odnaleziono dawną mogiłę – niemal 300 pogrzebanych osób

Odnaleziono dawną mogiłę – niemal 300 pogrzebanych osób

Rozpoczął się proces odkopywania ponad 300 niemieckich żołnierzy z Parku Świętego Wojciecha w Kłodzku. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST jest odpowiedzialna za przeprowadzenie zadania, zapewniając bezpieczne przeniesienie szczątków w inne miejsce.
Naukowcy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST, mieszczącej się w Poznaniu, przeprowadzają ekshumację w Parku św. Wojciecha. Specjalizują się oni w identyfikacji i wykopaliskach szczątków żołnierzy niemieckich i polskich na terenie zachodniej Polski.

Co roku odkrywają i przenoszą szczątki około 1000 osób. Posiadają kartoteki niektórych nazwisk osób pochowanych w Parku Świętego Wojciecha w Kłodzku. Wojciecha w Kłodzku. Są to żołnierze niemieccy, którzy zginęli w walce lub na skutek obrażeń odniesionych w czasie II wojny światowej.

Dodatkowo wspomina, że naukowcy odkryli pierwsze szczątki zaraz po rozpoczęciu prac. Szacuje się, że w kłodzkim parku może być pochowanych około 300-350 osób. Wyjaśnia, że przed każdym takim przedsięwzięciem zespół przeprowadza badania, które mają na celu sprawdzenie, czy w danym miejscu przed laty rzeczywiście doszło do pochówku niemieckich żołnierzy. W tym celu weryfikowane są zeznania świadków i badane archiwalne dokumenty.