Ogłoszono 120 nominacji do 19. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus we Wrocławiu

Ogłoszono 120 nominacji do 19. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus we Wrocławiu

W tegorocznej edycji prestiżowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, która odbędzie się po raz dziewiętnasty we Wrocławiu, na listę nominowanych trafiono aż 120 tytułów książek. Autor wybranego dzieła otrzyma rekordowe w Polsce wyróżnienie finansowe w wysokości 150 tysięcy złotych.

Sekretariat nagrody, którego siedziba mieści się we Wrocławskim Domu Literatury, zapowiedział, że 14 pozycji z długiej listy zostanie wyselekcjonowanych przez jury pod koniec czerwca. Katarzyna Janusik, reprezentująca organizatorów, dodała, że siódemka finalistów zostanie ogłoszona we wrześniu.

„To jest fantastyczna informacja dla miłośników literatury. Na początku października, w trakcie Bruno Schulz Festiwalu, planujemy zorganizować spotkania z nominowanymi autorami. To niepowtarzalna okazja do poznania wielu różnorodnych twórców z różnych krajów” – skomentowała Janusik.

Do ubiegania się o nagrodę Angelus mogły być zgłaszane książki z 23 krajów, napisane lub przetłumaczone na język polski, które zostały wydane w ubiegłym roku. Jak poinformowała Katarzyna Jurasik, również z Wrocławskiego Domu Literatury, lista 120 książek zakwalifikowanych do nagrody jest już dostępna, a ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 19 października.