Przestrzenna transformacja Placu Nowy Targ we Wrocławiu z udziałem 63 tysięcy roślin

Przestrzenna transformacja Placu Nowy Targ we Wrocławiu z udziałem 63 tysięcy roślin

Już niebawem plac Nowy Targ we Wrocławiu ulegnie daleko idącej zmianie, gdy zastąpione zostaną betonowe powierzchnie łącznie 63 tysiącami egzemplarzy flory. Obecnie miejsce to jest domem dla 27 drzew oraz dodatkowych 8 drzew umieszczonych w donicach. Po przeprowadzonej modernizacji, planowanej ilościowość drzew wzrośnie do 172 sztuk, a także pojawi się 27 tysięcy bylin i 193 paproci. Miejski ekosystem zostanie wzbogacony o prawie 13 tysiące traw, 23 tysiące roślin cebulowych i różnego rodzaju pnącza.

Zgodnie z wieloletnią ideą #Wrocławniemarnuje, towarzyszącą inwestycjom na terenie miasta, również w transformacji placu Nowy Targ zostanie uwzględniona gospodarka deszczowa. Zebrana woda deszczowa będzie wykorzystywana do nawadniania nasadzeń. Zasługą wykonania prac rewitalizacyjnych padło na firmę Rotomat. Prace mają rozpocząć się na przełomie września i października bieżącego roku i planowane są do zakończenia wiosną przyszłego roku.

Ze względu na znajdujący się pod placem parking podziemny, niezbędne jest częściowe usunięcie obecnej nawierzchni wyłożonej kostką i płytami, a także wykonanie nowych warstw technologicznych. Te z kolei będą oparte na systemie zielonego dachu. Jak mówi Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, jest to duże wyzwanie, ale jednocześnie szansa na pokazanie, jak można przekształcać takie miejsca o industrialnym charakterze.

Biorąc pod uwagę lokalne różnice w poziomie terenu, istniejąca nawierzchnia zostanie usunięta na głębokość 35, 45 i 60 cm. Zostaną tu zastosowane nowe warstwy izolacyjne oraz warstwy drenująco-retencyjne, które zostaną pokryte substratem glebowym. Następnie, celem zapewnienia odpowiednich warunków dla roślin, rabaty zostaną wyniesione na wysokość 25 cm. Do realizacji przewidziane są też prace związane z budową nowego przyłącza wodociągowego, automatycznego systemu nawadniania oraz remontem elementów małej architektury. Ponadto zostaną zainstalowane nowe elementy małej architektury.