Spółka Asecon zaprojektuje kładkę we Wrocławiu

Spółka Asecon zaprojektuje kładkę we Wrocławiu

Wrocławski magistrat podjął decyzję, która zaskoczyła wielu. W miejsce cenionego na całym świecie specjalisty od mostów, prof. Jana Biliszczuka, do projektowania kładki łączącej Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów z ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu została wybrana inna firma. Profesor Biliszczuk, znany z projektowania m.in. Mostu Rędzińskiego, otrzymał informację o odrzuceniu jego oferty z powodu „rażąco niskiej ceny”, jak tłumaczą w magistracie. Zdaniem profesora: „Miasto zamiast skorzystać z możliwości uzyskania dobrej roboty za niską cenę, postanowiło wybrać trochę droższą ofertę”. Fakt ten dodatkowo zyskuje na znaczeniu w kontekście tego, że nowa oferta jest trzykrotnie droższa.

Planowana kładka dla pieszych i rowerzystów ma mieć długość 60 metrów. Jej początek ma być zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Podwale z ul. Komuny Paryskiej, a koniec – na Promenadzie Staromiejskiej po stronie Wzgórza Partyzantów. Niedawno ogłoszono przetarg na biuro projektowe, które będzie musiało przygotować dwa warianty przebiegu tej kładki.

Propozycje zaprojektowania nowej kładki nad Fosą Miejską złożyło aż 10 firm. Różnica cen pomiędzy najtańszą, a najdroższą ofertą była naprawdę spora: od blisko 49 tys. zł do prawie 600 tys. zł. Wśród oferentów był zespół prof. Jana Biliszczuka, głównego projektanta Mostu Rędzińskiego i jednego z najlepszych specjalistów od mostów w Polsce i Europie. Jego oferta była najmniej kosztowna i wynosiła już wspomniane 49 tys. zł. Jak się jednak okazało, ani cena, ani doświadczenie profesora nie przekonały miasta.

Wykonawcą projektu została wybrana spółka Asecon, której oferta opiewała na kwotę niemal 149 tys. zł. Magistrat tłumaczy swoją decyzję odwołaniem do przepisów zawartych w Prawie zamówień publicznych.