We Wrocławiu powstaje kolejna noclegownia dla uchodźców

We Wrocławiu powstaje kolejna noclegownia dla uchodźców

Wrocław wraz z radnymi miasta martwi się o to, aby uchodźcy nie musieli spać na dworcu lub w niebezpiecznych miejscach. Dlatego też uruchomili kolejny punkt, w którym będą świadczyli usługi noclegowe dla uchodźców. Caritas archidiecezji wrocławskiej bierze udział w tej akcji i pomaga uchodźcom podczas rozładowywania napięcia spowodowanego ucieczką przed wojną. Napięta sytuacja na dworcu głównym PKP we Wrocławiu jest niezwykle niepokojąca. Nieustannie od 48 godzin trwa rozlokowywanie uchodźców między miejscami.

Caritas otrzymuje do swojej dyspozycji budynek, który łącznie ma ponad 1000 metrów kwadratowych. Za pośrednictwem tego lokalu będą mogli zorganizować noclegownie i miejsce, w którym pomogą uchodźcom uciekającym przed wojną. Archidiecezja wrocławska stara się w ten sposób odciążyć sytuację związaną z przeludnieniem na wrocławskim dworcu głównym, gdzie mnóstwo uchodźców nie wie, w którym miejscu mogą podziać się na noc. Caritas pomagał ostatnio również w szczepieniu osób bezdomnych. Dostarczali dawki szczepień oraz ciepłe posiłki https://foliarz.pl/caritas-szczepi-bezdomnych-przed-kosciolem-w-zamian-za-posilek-kontrowersyjna-akcja/.

Schronienie dla uchodźców zazwyczaj działa w ruchu rotacyjnym

Caritas za pośrednictwem udostępnionego im budynku przyjmuje coraz więcej uchodźców. Okazuje się jednak, że część uciekających przed wojną Ukraińców potrzebuje pomocy jedynie na chwilę. Dlaczego się tak dzieje? Po dostaniu się do Wrocławia zamierzają jedynie nabrać sił przez kilka dni, a potem ruszają w dalszą drogę. Budynek, w którym przyjmują potrzebujących, wcześniej działał jako siłownia. Teraz będą mogły się tam schronić uciekające przed wojną osoby. Łącznie będzie ponad 100 uchodźców, którzy znajdą miejsce na nocleg. Otrzymają również ciepły posiłek od Caritasu.

Caritas stara się nie tylko przenocować uchodźców, ale także dbają o to, aby zapewnić im godne warunki noclegi, aby mogli w spokoju zjeść i umyć się w przyzwoitym miejscu. Caritas otrzymał również 5000 złotych zapomogi na sprzęt AGD, który będą mogli zakupić, aby pomóc uchodźcom. Caritas zapewnia wolontariuszy, logistykę i wolontariuszy. Ludzie przyjeżdżający do Wrocławia z objętej wojną Ukrainy musieli początkowo martwić się o to, że będą spali na dworcu. Teraz dzięki inicjatywie Caritasu problem ten został na dobre zażegnany.