Wrocław po raz piąty gospodarzem uroczystości Dnia Marynarza Rzecznego

Wrocław po raz piąty gospodarzem uroczystości Dnia Marynarza Rzecznego

Wrocław, znana polska metropolia, po raz piąty stała się miejscem obchodów Dnia Marynarza Rzecznego. Z roku na rok, ceremonie związane z tym świętem nabierają coraz większego uroku i powagi. Tegoroczne obchody przeciągnęły się aż przez trzy dni, a ich najważniejsze wydarzenia miały miejsce w niedzielę na bulwarze Marii Lecha Kaczyńskich.

Historia Dnia Marynarza Rzecznego ma swoje korzenie w czasach pierwszej poważnej batalii morskiej w historii Polski. Obchody zostały zapoczątkowane w celu oddania hołdu zwycięstwu, które odniesiono 3 lipca 1919 roku. Wtedy to trzy motorówki z piechotą desantową pozwoliły Polakom przejąć kontrolę nad Horodyszczem. Było to pierwsze istotne zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej zdobyte przez nowo utworzoną flotyllę. Od tamtej pory marynarze śródlądowi odegrali kluczową rolę w wyzwoleniu Kijowa spod rządów komunistycznych i mieli istotny wkład w kampanię roku 1920.

Serce obchodów stanowiła msza święta w archikatedrze wrocławskiej pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kupnego. Po jej zakończeniu centrum Wrocławia opanowała paradująca załoga marynarzy rzecznych, prowadzona przez orkiestrę technikum śródlądowego z Kędzierzyna-Koźla.

Udział w obchodach Dnia Marynarza Rzecznego zdecydował się wziąć również Grzegorz Witkowski, będący podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Jest on odpowiedzialny za działania resortu dotyczące między innymi gospodarki wodnej.