XXIII Ogólnopolski Zjazd Szkół Herbertowskich odbywa się we Wrocławiu

XXIII Ogólnopolski Zjazd Szkół Herbertowskich odbywa się we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 66 w mieście Wrocław stała się areną dla XXIII Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Herbertowskich. Reprezentanci edukacyjne z różnych stron kraju zjechali do stolicy Dolnego Śląska na to wydarzenie. Uniwersytet Wrocławski okazał swoje poparcie dla tego wyjątkowego zjazdu.

Andrzej Baworowski, członek kadry Uniwersytetu Wrocławskiego, podkreślił jak ważne jest to wydarzenie dla uczelni, zwłaszcza w kontekście rozwijania relacji z uczniami o humanistycznym zacięciu. Zauważył, jak jednostka Pan Cogito analizuje różne elementy współczesności w poszukiwaniu dialogu między tym, co dobre, a tym, co złe. Podkreślił, że właśnie te powiązania z Herbertowskimi ścieżkami są tym, co łączy uniwersytet z tym zjazdem.

Oficjalna część uroczystości pierwszego dnia zakończyła się niecodziennym akcentem – odsłonięciem rzeźby krasnala nazwanego Cogitkiem. Jednak Zjazd Szkół Herbertowskich to także sposobność do zgłębiania wiedzy na temat historii polskiej literatury, jak podkreślił Marek Mutor z Ossolineum:

„Wrocław czerpie ducha z Lwowa. Cała ta bogata literacka kultura znalazła swoje miejsce we Wrocławiu po zakończeniu wojny. Ossolineum jest dobitnym dowodem na to. Herbert jest uosobieniem tego, co w literaturze i kulturze polskiej jest najszlachetniejsze. Cieszy mnie, że to właśnie tutaj, we Wrocławiu, Szkoły Herbertowskie mogą się spotkać”.

Program trzydniowego zjazdu przewiduje różne atrakcje dla gości. Jednym z punktów wydarzenia jest wizyta w Zakładzie Narodowym imienia Ossolińskich, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z rękopisami Zbigniewa Herbarta.