Zatrzymani Przez Dolnośląską Policję i ABW podejrzani trafią do aresztu na 90 dni – decyzja Sądu Wrocławskiego

Zatrzymani Przez Dolnośląską Policję i ABW podejrzani trafią do aresztu na 90 dni – decyzja Sądu Wrocławskiego

Akcja przeprowadzona przez policję dolnośląską we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego doprowadziła do zatrzymania kilku osób, które zostały następnie umieszczone w areszcie na okres trzech miesięcy. Rozstrzygnięcie o ich tymczasowym uwięzieniu zostało wydane przez sąd znajdujący się we Wrocławiu.

Osoby te zostały oskarżone o działalność rozpoznawczą na rzecz wywiadu obcego państwa. Grupa zatrzymanych składała się z jednego polskiego obywatela oraz dwóch obywateli Białorusi. Według zarzutów, zamierzali oni przeprowadzać różne akcje dywersyjne, w tym podkładanie ognia pod strategicznie ważne obiekty.

Informację o rozbiciu tej grupy przestępczej Prokuratura Krajowa podała w oficjalnym komunikacie. Jak podkreśliła, śledztwo w tej sprawie prowadzone było na Dolnym Śląsku, a w jego realizację zaangażowani byli również funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wcześniej, bo już w styczniu bieżącego roku, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Ukrainy. Jest on podejrzany o planowanie podobnych do tych, jakie miała na celu grupa zatrzymana we Wrocławiu, akcji sabotażowych, polegających na podpaleniu obiektów na terenie miasta. ABW informuje, że w czasie zatrzymania ujawniono i zabezpieczono przedmioty mogące służyć do przeprowadzania kolejnych działań tego typu.

Nieoficjalnie mówi się, że sprawa ma charakter rozwojowy i jest nadal prowadzone dochodzenie.