Jak uzyskać alimenty w postępowaniu rozwodowym?

Jak uzyskać alimenty w postępowaniu rozwodowym?

Rozwód to nigdy nie jest nic miłego. Wszystko z tego powodu, że rozstajemy się z osobą, która przez krótszy lub dłuższy czas była nam wyjątkowo bliska. Jednak czasami wzajemne pretensje są tak duże, że dalsze wspólne życie jest niemożliwe. Sprawdzamy jak w postępowaniu rozwodowym można uzyskać alimenty na małżonka (nie na dziecko). Jest to możliwe w kilku konkretnych przypadkach, które przedstawimy poniżej.

Czy małżonek może uzyskać alimenty przy rozwodzie?

W sprawie rozwodowej, gdy w rodzinie były dzieci, naturalnym jest że jeden z rodziców będzie musiał płacić na nie alimenty. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to możliwe również wtedy, gdy dzieci nie było, natomiast roszczenie wysuwa jeden z małżonków. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nierzadko w małżeństwie jedna osoba zarabia bardzo dużo, a druga niewiele i nie mogłaby sama utrzymać się po rozwodzie. Właśnie dlatego istnieje instytucja alimentacyjna, która działa nie tylko w przypadku dzieci, ale również byłego współmałżonka. Alimenty te nie są wieczne, zazwyczaj sąd orzeka je na okres kilku miesięcy, góra kilku lat. Jednak mogą być bardzo wysokie, wyższe nawet niż te orzekane na rzecz dziecka. Zanim jednak będzie możliwe ich uzyskanie, musi upłynąć separacja. Ta orzekana jest niemal zawsze przez sądy, stąd należy najpierw przebrnąć przez ten okres, by móc złożyć wniosek o alimenty.

W jaki sposób domagać się alimentów od byłego współmałżonka?

Gdy już okres separacji upłynie i następuje rozprawa, na której ma szansę zapaść werdykt rozwiązujący małżeństwo, należy złożyć do sądu wniosek o alimenty (więcej na https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/alimenty/). Należy uargumentować go najlepiej jest tylko potrafimy, tak samo jak argumentowaliśmy sam pozew o rozwód (więcej o pozwie o rozwód przeczytasz na https://kancelariaea.pl/pozew-o-rozwod/). Warto podnieść przed sądem argument o niskich zarobkach, niemożliwości samodzielnego utrzymania się po wyprowadzeniu ze wspólnego mieszkania, a także braku aktywów małżeńskich które są do podziału. Jeżeli takie warunki występują, uzyskanie alimentów zazwyczaj jest tylko czystą formalnością. Jednak wiele zależy od nastawienia samego sędziego, dlaczego czasami konieczne jest złożenie sprzeciwu bądź apelacji od orzeczenia pierwszej instancji. Dopiero później mamy szansę, by dochodzić swoich praw przed sądem drugiej instancji.

Bardzo istotną kwestią jest korzystanie z usług dobrego prawnika, który poprowadzi naszą sprawę. Jeżeli w naszym życiu dzieje się dużo z powodu samego rozwodu, jest to między innymi zmiana miejsca zamieszkania, poszukiwanie innej pracy, możemy nie mieć czasu by wgryźć się w zawiłości prawa rozwodowego (więcej na https://kancelariaea.pl/prawo-rodzinne-sprawy-rodzinne/rozwod-i-separacja/). Właśnie w tym pomoże nam dobry adwokat.