Akcja WKS i ZOO na rzecz ochrony tygrysów sumatrzańskich

Akcja WKS i ZOO na rzecz ochrony tygrysów sumatrzańskich

Wczoraj doszło do niecodziennego spotkania. Wrocławski Klub Sportowy oraz ogrody zoologiczne zjednoczyły siły w akcji na rzecz ochrony tygrysów sumatrzańskich. Okazją do tego szlachetnego przedsięwzięcia był Międzynarodowy Dzień Kota, który obchodziliśmy w tym tygodniu. W ramach działań przeprowadzono publiczne karmienie tych zwierząt przez ich opiekunów i zawodowych piłkarzy, przygotowano dla nich specjalne piłki do zabawy, a także zorganizowano zbiórkę pieniędzy na ich wsparcie.

Obecnie na świecie żyje jedynie około 400 tygrysów sumatrzańskich na wolności, a dodatkowo około 250 w zoo. Głównym zagrożeniem dla tych majestatycznych zwierząt jest nielegalny handel ich ciałami, którego przyczyną jest przypisywanie im cudownych właściwości przez medycynę chińską. Na przykład, części ciała takie jak kły czy pazury są wykorzystywane do produkcji różnych leków. Ta nielegalna działalność jest znaczącym problemem na globalną skalę.

Kolejnym istotnym czynnikiem zagrażającym tym dzikim kotom jest utrata naturalnych siedlisk. Tygrysy sumatrzańskie pierwotnie zamieszkiwały niziny i płaskowyże, jednak w wyniku intensywnego rozwoju plantacji kawy oraz palmy olejowej na tych terenach, te zwierzęta zostały zmuszone do przemieszczenia się w bardziej górzyste rejony Sumatry.