Awaria instalacji gazowej w Jaworzynie Śląskiej: Pożar i ewakuacja mieszkańców

Awaria instalacji gazowej w Jaworzynie Śląskiej: Pożar i ewakuacja mieszkańców

W trakcie dni 18 i 19 czerwca 2023 roku, aż 16 jednostek straży pożarnej z powiatu świdnickiego oraz Wrocławia zmagało się z awarią i pożarem systemu gazowego w ogrodach działkowych w Jaworzynie Śląskiej. Ogień osiągnął nawet prawie 10 metrów wysokości, pozostawiając na swojej drodze kompletnie spaloną ziemię. Dwa przypadki poparzenia zostały zgłoszone, a ponad 30 osób musiało zostać ewakuowanych. Cała akcja ratowniczo-gaśnicza trwała mniej więcej 14 godzin.

18 czerwca 2023 roku, podczas godzin popołudniowych, doszło do awarii przewodów gazowych na terenie ogrodów działkowych przy ulicy Ceglanej w Jaworzynie Śląskiej, gdzie znajduje się stacja rozdzielcza gazu. Usterka polegała na ulatnianiu się gazu z rur umieszczonych pomiędzy działkami, oddalonych o około 150 metrów od budynków mieszkalnych.

Jak relacjonuje Łukasz Grzelak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, pierwsze zgłoszenie dotyczące awarii napłynęło o godzinie 16:19. Informacja dotyczyła wycieku gazu na terenie wspomnianych ogrodów działkowych, w pobliżu stacji rozdzielczej gazu – redukcyjnej, stanowiącej część istniejącej tam infrastruktury. Na miejscu słyszalne było syczenie wydobywającego się gazu, a w powietrzu unosił się jego wyraźny zapach.