Ciekawy projekt nowego budynku na miejscu wyburzonego Solpolu we Wrocławiu

Ciekawy projekt nowego budynku na miejscu wyburzonego Solpolu we Wrocławiu

Wrocławskie biuro architektoniczne Roark Studio z Sopotu przedstawiło swoją wizję budynku, który ma powstać w miejscu dawnego Solpolu przy ulicy Świdnickiej. Wyburzenie tego charakterystycznego obiektu planowane jest na koniec 2022 roku. Projekt nowej inwestycji zakłada stworzenie przestrzeni silnie zintegrowanej z otoczeniem śródmiejskim, rozszerzając tym samym przestrzeń publiczną miasta o atrakcyjne wewnętrzne patio. Budynek ma być otwarty dla pieszych, którzy będą zachęcani do wejścia do jego wnętrza za pomocą wysokich, rozłożystych form łukowatych.

Inspiracją dla zaprojektowanej elewacji było miejskie otoczenie oraz dążenie do nadania jej ponadczasowego charakteru. W projekcie wyróżniono trzy główne strefy: reprezentacyjną podstawę z charakterystycznymi łukami, główną bryłę z tektonicznymi modułami oraz ozdobne obłe zwieńczenie na dwóch najwyższych kondygnacjach. Jasny piaskowy kolor oraz ceglany wzór elewacji mają nawiązywać do sąsiadującego kościoła św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława.

Obiekt Solpol powstał w 1993 roku i funkcjonował jako dom handlowy. Jego architektura była typowa dla stylu postmodernistycznego, co budziło mieszane uczucia wśród mieszkańców – jedni go podziwiali, inni uważali za brzydotę. Stacja telewizyjna Polsat, będąca właścicielem Solpolu, zdecydowała się sprzedać nieruchomość i wyburzyć budynek. Ta decyzja spotkała się z protestami i petycjami zmierzającymi do obrony tego nietypowego obiektu.