Czy warto regenerować pompy ABS?

Czy warto regenerować pompy ABS?

Pompa ABS to podstawowy, ważny podzespół w układzie hamulcowym – niezbędnik w każdym nowszym pojeździe. Kiedy zaczyna ona zawodzić, należy jak najszybciej udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego. Usterka może przyczynić się do problemów z hamowaniem, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Ratunkiem będzie jedynie regeneracja pomp ABS lub jej wymiana. Na czym ona polega naprawa tego podzespołu?

Czym są pompy ABS?

ABS to podstawowy system hamowania, pojawiający się w niemal każdym nowym aucie (od kilkunastu lat). Ma on postać pompy ABS, która odpowiada za prawidłowe działania całego układu hamulcowego. Reguluje ciśnienie w układzie hamulcowym – tak, by żadne z kół nie zostało zablokowane. Umożliwia ona sprawne, precyzyjne manewrowanie samochodem, wymijanie przeszkód – nawet przy silnym, ekstremalnym hamowaniu. Od jej sprawnego działania zależy bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. W innym wypadku będzie potrzebna regeneracja pomp ABS.

Czy wymiana niesprawnej pompy ABS to konieczność?

Nieprawidłowości w działaniu pompy ABS pojawiają się dość często. Wynikają one z uszkodzenia jej elektronicznego osprzętu – sterownika. Problemy tego typu da się naprawić poprzez regenerację pomp ABS – jedyny warunek to zlecenie jej wyspecjalizowanemu warsztatowi samochodowemu.

Istnieje drobna niedogodność – choć regeneracja pomp ABS jest opłacalna (układ działa poprawnie), po jej wykonaniu żywotność pompy jest co najmniej o połowę krótsza aniżeli w nowych elementach. To jednak tańsze, bardziej opłacalne rozwiązanie – kupno nowej pompy ABS stanowi dość duży wydatek.

Objawy awarii pompy ABS

Objawy, które świadczą o awarii pompy ABS, mogą dotyczyć niemal każdego jej elementu. Najczęstsze z nich to:

  • szarpanie podczas hamowania,
  • brak ciśnienia w instalacji ABS.

O potencjalnej awarii lub drobnej nieprawidłowości w pracy pompy ABS informuje też kontrolka ABS, która znajduje się na desce rozdzielczej. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze sygnalizuje ona problem – czasem włącza się jedynie przy większej prędkości podczas jazdy.

Na czym polega regeneracja pomp ABS?

Sposób regeneracji pomp ABS zależy – w dużej mierze – od tego, który jej element uległ uszkodzeniu. Jeśli nastąpił problem ze sterownikiem ABS, najprawdopodobniej należy zaprogramować go na nowo, ewentualnie wymienić na nowy. Czasem wystarczy jedynie wymienić mały przewód podłączony do pompy. Jeśli awarii ulegnie jakiś element mechaniczny z wnętrza pompy, najprawdopodobniej bardziej opłacalny będzie montaż nowego lub używanego modelu. Wynika to z budowy pompy – jest to zazwyczaj część słabo rozbieralna, dlatego często jedyną opcją jest montaż nowego podzespołu.

Gdzie dokonać regeneracji pompy ABS?

Nie każdy warsztat motoryzacyjny oferuje taką usługę jak regeneracja pomp ABS. Wrocław – jak każde duże miasto wojewódzkie – z pewnością ma wiele specjalistycznych serwisów. Nieco większych poszukiwań wymagają warsztaty w mniejszych miejscowościach, jednak odnalezienie dobrego miejsca nie jest niemożliwe. Wiele zależy od umiejętności i wiedzy pracowników, dostępności części. Opłacalność i możliwość regeneracji pomp ABS zależy także od modelu naprawianego pojazdu i czasu, jaki trzeba poświęcić naprawie. Niektóre serwisy oferują jedynie wymianę tego podzespołu.

Usługi, jakie wykonuje się przy regeneracji pomp ABS, to demontaż podzespołu, regeneracja części lub sterownika, montaż zregenerowanej części. Dobrzy mechanicy wiedzą, że układ hamulcowy musi zostać odpowietrzony i uzupełniony płynem hamulcowym.