Dokumentalny musical "Vika!" – kreatywna interpretacja życia DJ Wiki

Dokumentalny musical "Vika!" – kreatywna interpretacja życia DJ Wiki

Twórczość Agnieszki Zwiefki, reżyserki z Wrocławia, znów zaskakuje. Tym razem prezentuje ona niezwykły obraz Wirginii Szmyt, która jako DJ Wika zdobyła uznanie w klubowym świecie. Premierowy pokaz filmu „Vika!”, będącego hołdem dla starości, miał miejsce w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Wydarzenie to było okazją do spotkania z autorką filmu oraz jego bohaterką.

Koncepcja filmu „Vika!” była pieczołowicie rozwijana przez pięć lat. Film stanowi unikalne połączenie dokumentu i musicalu. DJ Wika, mimo sceptycyzmu co do powstania filmu o niej, postanowiła wziąć w nim udział. Miało to na celu ukazanie, że seniorzy jej pokolenia potrafią czerpać radość z życia, utrzymują otwartość na innych i nie obawiają się przyszłości, zachowując nowoczesny sposób myślenia.

Pomimo długotrwałego procesu twórczego, pierwotny koncept filmu utrzymano niezmieniony. Od początku miał to być dokument z elementami musicalu. Inspiracją do stworzenia filmu były refleksje Zwiefki na temat przemijania oraz lęku przed nieuchronnym starzeniem się. W swoim filmie reżyserka chciała ukazać kobiet, które starzeją się na swój sposób, nie tracąc przy tym radości życia i entuzjazmu. Wybór padł na Wikę, chociaż nie łatwo było ją przekonać do współpracy. Mimo to, dzięki zaufaniu i przyjaźni między bohaterką a reżyserką, udało się stworzyć autentyczny portret DJ Wiki.