Dzień Walki z Depresją we Wrocławiu: wzrost liczby diagnoz i rola społecznej świadomości problemu

Dzień Walki z Depresją we Wrocławiu: wzrost liczby diagnoz i rola społecznej świadomości problemu

Na terenie Wrocławia obchodzony jest obecnie Dzień Walki z Depresją. To ogólnopolskie wydarzenie, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem choroby depresyjnej. Osoby potrzebujące wsparcia mają możliwość skorzystania z usług Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego działającej przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Dr Alina Czapiga, psycholog z pracowni uniwersyteckiej, przekazuje w rozmowie z Radiem Wrocław ważne informacje na temat depresji. Jak podkreśla, to schorzenie może dotknąć absolutnie każdego, niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego. Charakteryzuje się powolnym rozwojem, który niepostrzeżenie pozbawia człowieka radości życia. Istotne jest, zdaniem dr Czapigi, mówienie o tym problemie częściej niż tylko podczas tego typu okolicznościowych dni.

W opinii dr Czapigi istnieje wiele korzyści płynących z faktu, że coraz częściej mówi się publicznie o depresji. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z dolegliwości związanych z tą chorobą, a nawet z faktu, że może ona stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z 2021 roku pokazują alarmujący trend. Liczba osób, u których zdiagnozowano depresję, wyniosła wtedy 682 tys. W chwili obecnej ta liczba jest dwa razy większa. Psycholog Izabela Krupnik mówi, że na blisko 30 milionów zwolnień lekarskich wystawionych w ostatnim roku, co dziesiąte dotyczyło zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Zwraca również uwagę na fakt, że niepokojąca sytuacja międzynarodowa ma negatywny wpływ na stan psychiczny wielu osób, dodając do tradycyjnych przyczyn rozwoju tej choroby.