Historyczne podziemia Bystrzycy Kłodzkiej otwarte dla turystów

Historyczne podziemia Bystrzycy Kłodzkiej otwarte dla turystów

Podziemne przejścia, gdzie w XIX wieku funkcjonowały więzienie oraz browar, zostaną udostępnione dla zwiedzających w Bystrzycy Kłodzkiej. Zostały one odkryte przypadkowo w fundamentach nieistniejących już budynków. Władze miejscowe podjęły decyzję o konserwacji tych podziemnych struktur i zorganizowaniu w nich trasy turystycznej.

Prace renowacyjne w obrębie podziemnych przestrzeni starego więzienia i browaru dobiegają końca. Te budynki, które powstały na przełomie XIX wieku, przez dekady były zalane gruzem i niedostępne. Browar zaczął operować w 1887 roku, natomiast więzienie musiało zostać wybudowane nieco wcześniej. Wyryte napisy, które znaleziono w celach, sugerują, że więźniowie przebywali tam od co najmniej 1881 roku.

Planowany jest szereg atrakcji w podziemiach Bystrzycy Kłodzkiej. W ramach nowego projektu dwa remontowane obiekty zostały połączone schodami i mają być dostępne dla publiczności oraz miłośników historii miejscowości już pod koniec sierpnia. Biuro miasta Bystrzyca Kłodzka nadal poszukuje również pomysłu na przywrócenie życiu tych historycznych pomieszczeń, poprzez wynajem zewnętrznemu operatorowi. Możliwe jest otworzenie galerii sztuki, kawiarni czy klimatycznego browaru lub winiarni. Inwestycja została sfinansowana całkowicie z funduszy rządowych.