Letnie ucieczki do Zalewu Mietkowskiego

Letnie ucieczki do Zalewu Mietkowskiego

Podczas weekendu w lipcu, kiedy Dolny Śląsk upał zmienił w niemalże piekło, miejscowi szukali ukojenia w chłodnych falach. Większość mieszkańców takich miast jak Wrocław, Wałbrzych czy Świdnica zdecydowała się na pobyt nad Zalewem Mietkowskim i korzystanie z pięknej plaży w Borzygniewie. Mieliśmy nawet okazję spotkać grupę panien, które zdecydowały się świętować swój wieczór panieński na brzegu tego malowniczego zbiornika wodnego.

Zalew Mietkowski to niezwykłe dzieło inżynierii, które powstało w latach 1974-1984. Powódź rzeki Bystrzyca doprowadziła do postawienia tamy o długości ponad 3 kilometrów i wysokości aż 17 metrów. To monumentalne przedsięwzięcie pozwoliło na stworzenie imponującego zbiornika o powierzchni 9,3 kilometrów kwadratowych. Bez problemu pomieści on do 65 milionów metrów sześciennych wody!

Zalew jest stale eksploatowany dla potrzeb górnictwa – z dna wydobywa się bowiem kruszywo. Ta działalność prowadzi do powolnego pogłębiania zbiornika, którego najgłębszy punkt obecnie wynosi 13 metrów. Choć za dostęp do plaży w Borzygniewie nie jest pobierana opłata, użytkownicy muszą uiścić koszt parkingu, wynoszący 15 zł, oraz ewentualne opłaty za korzystanie z toalety – 2 zł.