Marsz Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu: Ponad 100 uczestników uczciło rocznicę Nocy Kryształowej

Marsz Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu: Ponad 100 uczestników uczciło rocznicę Nocy Kryształowej

Wieczorem, w czwartek, w polskim mieście Wrocław odbył się Marsz Wzajemnego Szacunku. Wydarzenie to zgromadziło ponad 100 osób i ma miejsce każdego roku 9 listopada. Tego dnia przypada rocznica Nocy Kryształowej, jednego z najbardziej bolesnych momentów historii Żydów. Klara Kołodziejska-Połtyn, liderka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, wyraziła swoje odczucia podczas marszu, mówiąc: „Dziś znów jest czas, aby świat powiedział – nigdy więcej”.

Pochód rozpoczął się na placu przy Synagodze pod Białym Bocianem, a zakończył swoją trasę przy pomniku upamiętniającym synagogę spaloną podczas Nocy Kryształowej, znajdującym się na ulicy Łąkowej.

Kiedy marsza ruszył, Klara Kołodziejska-Połtyn, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, przypomniała o tragicznym skutku Nocy Kryształowej. Podkreśliła, iż wydarzenia te doprowadziły do największej katastrofy w historii ludzkości. „Podczas II wojny światowej zginęło ponad 60 mln ludzi na całym świecie – zaczęło się to od nienawiści, malowania gwiazd na żydowskich domach i sklepach. Kiedy Niemcy podpalili synagogi, niszczyli sklepy i zamordowali oraz wywieźli Żydów do obozów koncentracyjnych, reszta świata nie reagowała” – podkreślała Kołodziejska-Połtyn.