We wrocławskim szpitalu im. Marciniaka zainstalowany został unikalny mikroskop – pierwszy tego typu sprzęt w Polsce

We wrocławskim szpitalu im. Marciniaka zainstalowany został unikalny mikroskop – pierwszy tego typu sprzęt w Polsce

Z niezwykłą radością neurochirurdzy z Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu ogłosili nadejście nowego sprzętu do ich arsenału medycznego. Chodzi o unikalny, zaawansowany technologicznie mikroskop – pierwszy taki model, nie tylko na terenie Polski, ale i całej Europy.

Inwestycja ta była możliwa dzięki hojnej dotacji przekazanej przez samorząd województwa dolnośląskiego, który dofinansował zakup sprzętu kwotą przekraczającą 3 mln zł. Mikroskop, wyprodukowany z najwyższą starannością w Japonii, charakteryzuje się niezrównaną zdolnością powiększania obiektów oraz niebywale szybkim tempem zbliżania i oddalania.

Na uwagę zasługuje fakt, że sprzęt wyposażono w najnowszą wersję oprogramowania umożliwiającego śródoperacyjne obrazowanie angiografii. Dzięki temu lekarze mają możliwość obserwacji na żywo pola operacyjnego.

Niezwykle ważnym atutem mikroskopu jest jego optyka, która swoją zaawansowaną technologię zawdzięcza sektorowi badania kosmosu. Współpraca z inżynierem, który na co dzień zajmuje się produkcją soczewek dla teleskopów i satelitów kosmicznych, zaowocowała powstaniem sprzętu o niezrównanej precyzji. Mikroskop ten już teraz wykorzystywany jest w trudnych operacjach wymagających dużej dokładności, takich jak operacje guzów mózgu czy tętniaków.