MPK Wrocław przedstawia nowe autobusy

MPK Wrocław przedstawia nowe autobusy

MPK Wrocław przedstawia nowe autobusy

MPK Wrocław przedstawia nowe autobusy. Obecna liczba autobusów, jaką dysponuje MPK Wrocław, to 350, w tym 57 wyprodukowanych przez Solaris. 39 i 254 autobusów wrocławski transport publiczny zawdzięcza firmom Volvo i Mercedes-Benz. W ostatnim tygodniu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wycofało 12 autobusów marki Volvo, a tydzień wcześniej 9. To jednak nie koniec, bo zarząd zamierza wycofywać następne Volvo stopniowo aż do połowy grudnia.

Stare Volvo muszą odejść

Autobusy Volvo przez bardzo długi czas jeździły po ulicach stolicy Dolnego Śląska, a teraz trafią do utylizacji. Ominie to jednak 24 autobusy, które mogą pochwalić się dobrym stanem technicznym i spełnianiu wszystkich standardów bezpieczeństwa. Po rezygnacji z pojazdów Volvo w MPK Wrocław ma zostać tylko 330 autobusów.

Jakie plany ma MPK Wrocław?

Bartosze Naskręski, przedstawiciel Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego informuje, że zamierzają zostawić tylko autobusy szczytowe i awaryjne. Są to tak zwane autobusy „bis”, które wzywa się, kiedy na przystanku jest zbyt dużo pasażerów. Pojazdy te jadą wtedy gęsiego, a jest to szczególnie pomocne w dobie pandemii.
Pierwszymi niskopodłogowymi autobusami, jakie miało do dyspozycji MPK Wrocław były Volvo 7000 i 7700. Wrocławianie korzystali też z ich przegubowych wersji czyli 7000A oraz 7700A. W takiej przegubowej wersji może podróżować nawet 160 osób,  wliczając w to 42 miejsca siedzące. Niestety ze względu na ich użytek na często uczęszczanych trasach musiano z czasem wyłączyć je z użytku.

Co w zamian?

W miejsce starych Volvo przedsiębiorstwo zamierza wziąć w 10-letnią dzierżawą autobusy Mecedes-Benz Citaro 2, a jest to koszt 122,5 mln zł. Oznacza to wprowadzenie 31 autobusów krótkich oraz 29 długich, z czego każdy zawiera klimatyzacje. Wszystkie te pojazdy spełniają normy emisji spalin Euro 6. Pojazdy te udało się pozyskać dzięki umowie z firmami EvoBus Polska i Pekao Leasing.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, utrzymuje, że rozwój komunikacji miejskiej jest jego priorytetem. Zależy mu, aby mieszkańcy Wrocławia  poruszali się po mieście w sposób komfortowy i niezawodny.