Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu prezentuje wystawę pt. "Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy"

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu prezentuje wystawę pt. "Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy"

Dorota Jasnowska, kuratorka wystawy w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, zaprasza na unikalną przedświąteczną ekspozycję zatytułowaną „Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy”. Ta specjalna wystawa ma na celu ukazać charakterystyczne dla okresu świątecznego przebrania kolędnicze, które są nie tylko bardzo kreatywne i różnorodne, ale przede wszystkim mają głębokie korzenie w naszej kulturze.

Wiodącym elementem wystawy są niezwykle bogate przebrania dziadów noworocznych oraz wyjątkowe stroje grup mikołajowych. Te ostatnie zazwyczaj rozpoczynają tradycyjne obchody świąteczne już w okresie adwentu. Znajdziemy tutaj zarówno najprostsze przebrania, jak i te bardzo detalicznie wykonane, pełne symboliki i historii.

Jednak ekspozycja nie ogranicza się tylko do Dolnego Śląska. Kuratorka zdecydowała się także na prezentację pochodów kolędniczych z Małopolski, Śląska Górnego i Opolskiego. Te regionalne tradycje dodają ekspozycji jeszcze większej głębi, ukazując różnorodność i bogactwo polskich tradycji kolędniczych. Wśród prezentowanych elementów znajdują się również maski zwierzęce symbolizujące siłę, zdrowie i płodność, gwiazda oraz szopka, a także grupy odgrywające tzw. widowiska herodowe.