Obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znanego jako Boże Ciało, w Kościele Katolickim

Obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znanego jako Boże Ciało, w Kościele Katolickim

Dzień dzisiejszy w Kościele katolickim ma szczególne znaczenie, ponieważ obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie znaną jako Boże Ciało. Jest ona jednym z sześciu obchodzonych każdego roku świąt nakazanych, gdy katolicy są zobowiązani uczestniczyć w mszy świętej. Bezpośrednio po liturgii uroczyście przemaszerowano z katedry na Ostrowie Tumskim do bazyliki św. Elżbiety, co jest tradycją tego święta.

W Polsce tradycyjnie towarzyszą temu świętu procesje parafialne, które odbywają się na ulicach miast i wsi. Uczestnicy procesji, podążając za krzyżem, zatrzymują się przy czterech specjalnie przygotowanych ołtarzach znajdujących się na trasie procesji. Przy każdym z tych ołtarzy czytane są fragmenty czterech Ewangelii, które tematycznie nawiązują do Eucharystii – centralnego sakramentu Kościoła katolickiego.

We Wrocławiu obchody Bożego Ciała zgromadziły dzisiaj tysiące wiernych, którzy wzięli udział w uroczystych procesjach. Właśnie ta liczna frekwencja pokazuje jak ważne jest to święto dla katolików.