Oficjalny dzień strażaka i wspominanie najdziwniejszych zgłoszeń na służbie

Oficjalny dzień strażaka i wspominanie najdziwniejszych zgłoszeń na służbie

Wieczorem 2 maja 2023 roku, po godzinie 22:30, Ochotnicza Straż Pożarna w Zagórzu Śląskim została wezwana do Rzeczki w gminie Walim (położonej w powiecie wałbrzyskim) w związku ze zgłoszeniem „czerwonej poświaty na szczycie góry”.

Osoba, która zgłosiła zdarzenie uważała, że w Rzeczce, w pobliżu stacji bazowej telefonii komórkowej na Górze Sokolej, może dojść do pożaru lasu. Kobieta spekulowała, że ogień mógł zostać wzniecony przez fajerwerki lub race. Opisała, że widziała karmazynową łunę nad linią drzew, która wydawała się rozszerzać – relacjonuje Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu.

Po zbadaniu sytuacji na wskazanym wzgórzu strażacy stwierdzili, że nie było tam żadnego pożaru, ani fajerwerków czy rac. Zamiast tego, jeden z mieszkańców pomylił czerwone światła na wieży telefonii komórkowej z ogniem.

Wezwani w późnych godzinach nocnych strażacy zapewne w przyszłości będą wspominać emocje związane z tą właśnie nocą. Obecnie wspominają spędzenie nocy w lesie w połowie majowego dnia. Mający dobre intencje mieszkaniec okolicy popełnił błąd, który na szczęście lub nieszczęście okazał się błędny. Wezwanie zostało uznane za fałszywy alarm; nie było jednak złośliwe ani celowo zwodnicze, lecz wykonane w szczerych intencjach.