Ozdobne szkła z PRL-u hitem sprzedaży

Ozdobne szkła z PRL-u hitem sprzedaży

Nie tylko porcelana, kryształ i monety z czasów PRL są teraz pożądane przez wielbicieli uroczych przedmiotów codziennego użytku. Obecnie sprzedawane na OLX kultowe szklane przedmioty z PRL-u zachwycają kolekcjonerów. Te poszukiwane, cenione przez kolekcjonerów przedmioty, sprzedają teraz osoby zamieszkujące Dolny Śląsk.

Kiedyś typowe wyroby szklane tworzone w polskich fabrykach w czasach komunizmu można było znaleźć w każdym domu. Jednak po zmianie systemu na początku XXI wieku te szklane ozdoby przeżyły spadek popularności i były przechowywane na strychach lub nawet wyrzucane. Obecnie te delikatne przedmioty przeżywają swój renesans. Niestety, większość fabryk, które je produkowały, przestała istnieć. Szklane naczynia, pojemniki, kieliszki i talerze tworzone w PRL-u, w nieistniejących już zakładach, stały się obiektami pożądania, a ceny za nie na internetowych serwisach aukcyjnych sięgają setek i tysięcy złotych.

W 2002 roku Huta Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach na Górnym Śląsku została zamknięta. Mimo to jej wyroby nadal są bardzo poszukiwane i uznawane za rzadko spotykane przedmioty kolekcjonerskie. Szczególną popularnością cieszą się ich szklane talerze i półmiski.