Pendolino wkrótce wróci na trasę Jelenia Góra – Warszawa

Pendolino wkrótce wróci na trasę Jelenia Góra – Warszawa

Jest możliwość, że Pendolino ponownie ruszy między Karkonoszami a Wałbrzychem. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał zgodę na uruchomienie przez PKP Intercity połączeń kolejowych na trasie krajowej z Warszawy Wschodniej do Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Wrocławia i z powrotem do Warszawy Wschodniej. Dodatkowe połączenie będzie obsługiwane przez pojazdy ED250, zwane też Pendolino.

Jeszcze w 2016 roku skład ED250 świętował po przyjeździe na stację Jelenia Góra, a mieszkańcy byli zachwyceni pomysłem posiadania ekspresowego połączenia do stolicy. Podróż z Jeleniej Góry do Warszawy trwała 5 godzin i 33 minuty, gdy trasę obsługiwało Pendolino. Niestety, to połączenie zostało przerwane przez przewoźnika, a trasę przejęły inne składy. W ostatnim czasie PKP Intercity czyni starania o ponowne wprowadzenie Pendolino w Karkonosze.

29 grudnia 2022 roku prezes UTK przyznał PKP Intercity prawo do prowadzenia przewozów między Warszawą a Jelenią Górą bez posiadania formalnej umowy o świadczenie usług transportu publicznego. Pozwolenie to zostało wydane w formie decyzji prezesa UTK i w ten sposób umożliwiono połączenie Warszawy z Jelenią Górą. Otwarty dostęp odnosi się do zezwolenia na prowadzenie kolejowych przewozów pasażerskich bez umowy o świadczenie usług publicznych z organizatorem publicznego transportu zbiorowego.