Czym są dobrze widoczne żółte kwiaty w Karkonoszach?

Czym są dobrze widoczne żółte kwiaty w Karkonoszach?

Karkonoski Park Narodowy zamieścił niedawno migawki żółtych, cytrusopodobnych galaretek pokrywających szlaki w górach. Tajemnicze galaretki, w przeciwieństwie do białych, galaretowatych organizmów, o których sądzono, że mają kosmiczne pochodzenie, zostały zidentyfikowane. Pracownicy Parku potwierdzili, że galaretki te to Orange-Yellow Jellicles, czyli Tremella mesenterica. Galaretki te są teraz bardziej zauważalne podczas wędrówek, ale nie zaleca się ich zbierania ani jedzenia.

Okazuje się, że rzeczywiście pomarańczowo-żółty shiitake jest szeroko omawianym tematem w sieci, a nawet znalazł się w Wikipedii. Grzyb ten ma ciekawą historię, gdyż polską nazwę nadał mu mykolog Władysław Wojewoda w 2003 roku, a w Polsce jest uznawany za niejadalny, choć w Chinach i Rosji zbiera się go do gotowania.

Naukowcy są zaintrygowani tym osobliwym organizmem, jednak jego dokładnej tożsamości wciąż nie udało się ustalić. Dominuje pogląd, że może to być grzyb, podobny do galaretki cytrynowej, który kwitnie na martwych drzewach liściastych, pojawiając się jako półprzezroczysta mgiełka znana jako myxarium nucleatum.