Platforma Obywatelska rozpoczyna program "Aktywny maluch" z 6,5 miliardami złotych na tworzenie miejsc w żłobkach

Platforma Obywatelska rozpoczyna program "Aktywny maluch" z 6,5 miliardami złotych na tworzenie miejsc w żłobkach

Znamy do kiedy będzie przyjmowany nabór wniosków w ramach programu zorganizowanego przez Platformę Obywatelską pod nazwą „Aktywny maluch”. Jak poinformowali politycy tego ugrupowania, nabór potrwa do końca czerwca. Na ten cel przeznaczono fundusze w wysokości 6,5 mld zł, które mają być wykorzystane na tworzenie nowych miejsc w żłobkach. Aktualnie, jak wynika z danych, jest to problem dla 42% gmin.

Anna Sobolak, posłanka PO, podczas piątkowej konferencji prasowej zapewniła, że jednym z głównych priorytetów rządu Donalda Tuska jest tworzenie nowych miejsc opieki dla najmłodszych dzieci – od pierwszego do trzeciego roku życia.

„Nasz cel to eliminacja tak zwanych 'białych plam’, czyli obszarów, gdzie brakuje miejsca w instytucjach opiekuńczych dla maluchów. Aktualnie mamy w Polsce około 42% gmin, które nie zapewniają odpowiedniej opieki dla najmłodszych. Brakuje tam zarówno prywatnych jak i publicznych placówek. Mówimy tutaj o 1047 miejscach” – wyjaśniła Sobolak.

Podkreśliła również, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zmiany w programie. Jednym z głównych elementów tych zmian jest zwiększenie budżetu z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł. Planowany cel to utworzenie 102 tys. nowych miejsc w żłobkach lub klubach dziecięcych do roku 2029. Wnioski będą przyjmowane aż do końca 2025 roku lub do momentu wyczerpania środków, a składać je mogą zarówno gminy jak i podmioty prywatne.