Ostrzeżenie meteorologiczne we Wrocławiu: groźne burze i grad

Ostrzeżenie meteorologiczne we Wrocławiu: groźne burze i grad

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazuje niepokojące informacje dla mieszkańców Wrocławia. Wydane zostało oficjalne ostrzeżenie, które sygnalizuje ryzyko – na najwyższym, trzecim stopniu – wystąpienia silnych burz oraz potencjalnego opadu gradu.

Według prognoz instytutu, w niektórych obszarach miasta mogą pojawić się intensywne opady deszczu, dochodzące do 50 mm. Zapowiadane są również porywy wiatru osiągające prędkości nawet do 120 km/h. Lokalnie możliwe są też opady gradu o średnicy do 6 cm.

Rozpowszechnione ostrzeżenie meteorologiczne związane z burzami ma stopień zagrożenia 3, co oznacza, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 80%. Instytut podkreśla jednak, że ze względu na dynamiczną sytuację, stopień ostrzeżenia może ulec zmianie. Ostrzeżenie jest ważne od godziny 16:00 dnia 21 czerwca, aż do godziny 8:00 następnego dnia.

Instytut nie wyklucza pojawienia się tzw. superkomórek burzowych oraz większych, zorganizowanych układów meteorologicznych. Prognozowane są opady deszczu w ilości od 30 do 50 mm, silne porywy wiatru o sile od 90 do 120 km/h oraz lokalne opady gradu o średnicy od 3 do 6 cm. Może również dojść do powstania trąby powietrznej. Niemniej jednak, ze względu na trudności w przewidywaniu tempa przemieszczania się niżu atmosferycznego z zachodu, prognoza może ulec aktualizacji.