Porywające przedstawienie teatralne "Dziady cz. 2" Adama Mickiewicza

Porywające przedstawienie teatralne "Dziady cz. 2" Adama Mickiewicza

Przy historycznych szczątkach pałacu w Goszczu, wewnątrz dawnej świątyni protestanckiej, Miejski Teatr Poza postanowił zaprezentować adaptację sztuki „Dziady cz. 2” autorstwa Adama Mickiewicza. Niezwykłość atmosfery wytworzonej przez wykonanie tej grupy teatralnej zbiegała się z wyjątkowym klimatem tego starodawnego miejsca sakralnego.

Spektakl „Dziady”, zaadaptowany w ruinach Pałacu w Goszczu, poruszył serca widzów i wywarł na nich głębokie wrażenie. Natura samej budowli, jej wnętrze noszące ślady minionych wieków, przeniosła obecnych tam ludzi do ery, gdy miały miejsce rytuały nazwane Dziadami. Jak stwierdza reżyserka tego widowiska, Urszula Konopko:

– Wybrałam „Dziady” Adama Mickiewicza, aby przekazać uniwersalne wartości, te 'żywe’ prawdy, które przekraczają granice czasu. Prosty odbiór dzieła tego znakomitego poety może być skomplikowany i niejasny dla potencjalnego czytelnika, ale nasza sztuka jasno i konkretnie komunikuje te idee.

Jak podkreśla, występy aktorów, w większości będących amatorkami, osiągają wyjątkowo wysoki standard, co jest dowodem na znaczne wysiłki włożone w przygotowanie tego przedstawienia. Taka realizacja nie odbiega od tej prezentowanej przez profesjonalne teatry. Do tego, sama scena ustanowiona na tle kościoła dodatkowo intensyfikuje przekaz płynący z przedstawienia. Świadczą o tym pełne sale i brak wolnych miejsc na kilka dni przed spektaklem.