Powiększyła się rodzina żubrów we Wrocławskim ZOO: Przybyły Pomelo i Podgrzybek

Powiększyła się rodzina żubrów we Wrocławskim ZOO: Przybyły Pomelo i Podgrzybek

Wrocławskie Ogrody Zoologiczne mają powody do radości, ponieważ ich grupa żubrów właśnie powiększyła się o dwa młode osobniki. Te cielaki, nazwane Pomelo i Podgrzybek, są częścią gatunku, który niegdyś znajdował się na skraju wyginięcia. Chociaż obecnie ważą jedynie około 40 kg, gdy osiągną wiek dojrzały, ich waga wzrośnie do ponad pół tony.

Obaj nowi mieszkańcy Wrocławskiego ZOO przyszli na świat tuż po okresie wakacyjnym. Pomelo to starszy z dwóch braci – urodził się 23 września, a za jego narodziny odpowiada Porinia, najstarsza samica w stadzie. Z kolei Podgrzybek pojawił się na świecie 9 października. Ciekawostką jest to, że oba cielaki mają tego samego ojca – Pompona, jedynego byka w wrocławskim zoo.

Żubry europejskie Pomelo i Podgrzybek mają szansę poznawać swoje rodzeństwo mieszkające już we wrocławskim zoo: Porfirego, Powolniaka, Połetkę i Porzeczkę. Wszystkie imiona tych zwierząt nie są przypadkowe. Każdy żubr z linii białowieskiej, pochodzący z hodowli na terenie Polski, posiada imię zaczynające się od liter „PO”. Jest to przestrzegane zgodnie z wymogami Księgi Rodowodowej Żubrów.