Przebudowa drogi krajowej nr 3 w Jakuszycach: dodatkowy pas ruchu ma zmniejszyć korki

Przebudowa drogi krajowej nr 3 w Jakuszycach: dodatkowy pas ruchu ma zmniejszyć korki

Obecnie, kierujący pojazdami na drodze krajowej nr 3 w Jakuszycach zmagają się z długimi korkami. Wynikają one z konieczności oczekiwania, aż pojazdy wjeżdżające na parkingi zjeżdżają z głównej arterii. Sytuację tę ma zmienić wprowadzenie dodatkowego pasa ruchu.

Lidia Markowska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) we Wrocławiu zapowiada, że przy Dolnośląskim Centrum Sportu powstaną nowe pasy ruchu. Mają one umożliwić bezpieczne zjechanie na parkingi, bez blokowania ruchu na głównym pasie. Przygotowania do rozpoczęcia przebudowy tego przygranicznego odcinka drogi są już zaawansowane.

Markowska informuje, że decyzja Zarządu Ruchu i Inwestycji Transportowych (ZRIIT) o przebudowie prawie 800-metrowego odcinka przy ośrodku w Jakuszycach została już wydana. Trwają również zaawansowane prace projektowe dotyczące samego odcinka przygranicznego.

Poza tym, planowany jest specjalny pas awaryjny o długości 1,5 kilometra. Na nim zimą będą mogły zatrzymywać się pojazdy ciężarowe. Leszek Kosiorowski z Biegu Piastów sugeruje jednak, że mimo planowanej rozbudowy drogi, lepiej do Jakuszyc przyjechać pociągiem niż samochodem, szczególnie podczas dużych imprez czy szczytu sezonu.

Kosiorowski radzi, aby zostawić samochód i skorzystać z transportu kolejowego. Nawet pomimo dłuższego czasu podróży pociągiem, szczególnie od Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie wymagana jest przesiadka, jest to szybsze i wygodniejsze rozwiązanie niż jazda samochodem w korkach.